Aranżacje wnętrz z roletami rzymskimi – minusy i zalety

Aranżacje wnętrz z roletami rzymskimi – minusy i zalety

Świeży posiadacz domu lub mieszkania prędzej lub później styka się z zasadniczym kłopotem – jak wykończyć przestrzeń okienną? Oferta na rynku jest szeroka – od zwykłych firan, poprzez rolety zwijane, żaluzje, aż po rolety rzymskie w Warszawie. Z pewnością tego typu aranżacja okienna musi pełnić funkcję nie tylko ozdobną, ale także zasłaniać pomieszczenie przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, czy ciekawskim okiem przechodniów. Każda z opcji dostępnych w sprzedaży ma swoje minusy i plusy. Dobór odpowiedniej zależny jest od aranżacji wnętrz, rozmiaru okna, zasobności portfela. Jednym z najchętniej kupowanych opcji jest roleta rzymska, która wytwarzana jest w wielu różnych typach, dzięki czemu jest wszechstronna i pasuje prawie w każdym wnętrzu. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są wady i plusy rolety rzymskiej? Jak wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do naszego domu? Gdzie można zamówić roletę rzymską?

Czym się odznaczają rolety rzymskie?

Roleta rzymska jest aranżacją okienną bardzo chętnie zamawianą przez posiadaczy domów i mieszkań. Jednoczy ona w sobie przytulność firan i funkcjonalność rolet zwijanych. To, co ją wyróżnia, to wyjątkowe marszczenia, które powstają przy podnoszeniu rolety do góry. Jest to bardzo efektowny element aranżacyjny. Rolety rzymskie występują na rynku w wielu opcjach kolorystycznych, czy wielu odmianach materiałów. Zależnie od materiału z jakiego są wyprodukowane, pełnią głównie funkcję dekoracyjną, bądź zaciemniającą. Rolety rzymskie można kupić gotowe, bądź wyprodukowane na wymiar, przez co można je dopasować prawie do każdego okna.

Jakie są minusy i plus rolet rzymskich?

Dzięki swojej różnorodności, rolety rzymskie zyskały dużą popularność, pomimo tego jak każde rozwiązanie posiadają zarówno minusy jak i plusy. Do ich głównych zalet należą nade wszystko piękne walory dekoracyjne dzięki niezwykłym marszczeniom powstającym podczas podnoszenia rolety. Co więcej można tu też wskazać dopasowanie prawie do każdego typu pomieszczenia – to dzięki urozmaiconemu wyborowi tkanin, a także kolorystyki. Bezdyskusyjną zaletą jest możliwość ich nietrudnego prania. Wystarczy je zdjąć i włożyć do pralki, czego nie można zrobić ze zwykłymi roletami. Tak wiele zalet, przyczynia się do tego, że można nimi przyozdobić każde wnętrze. Jak widać ten typ rolet posiada sporo zalet, a jakie są jego minusy? Przede wszystkim koszt. Rolety rzymskie, zwłaszcza te robione na zamówienie w Warszawie nie są tanie. Co więcej rolety rzymskie przez swoje wyjątkowe marszczenia niezwykle łatwo się kurzą, a po ich upraniu mogą pojawić się nieestetyczne zagniecenia. Rolety rzymskie doskonale prezentują się na niezbyt szerokich oknach. Na tych wyjątkowo szerokich, mogą nie być już tak efektowne. Przed dopasowaniem dekoracji okiennej pasującej do naszego wnętrza z pewnością warto rozważyć wszystkie wady i zalety, i dobrać takie, które będzie dla nas najodpowiedniejsze.

Gdzie pasują rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są niezwykle uniwersalne i bardzo dobrze sprawdzą się jako dekoracja wnętrz w domach, jak i firmach. Duży wybór barw sprawia, że mogą nadać wnętrzu elegancji, jak i sprawić, że będzie ono bardziej przytulne. Rolety rzymskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią tradycyjne firanki, ale także dla tych, które nie są przekonane do zwijanych rolet. Mogą być pięknym uzupełnieniem wnętrz w stylu retro, nowoczesnych wnętrz skandynawskich, a także delikatnych pokoi dziecięcych. Idealnie sprawdzą się też w sypialni – wystarczy dopasować materiał, który skutecznie zaciemnia. Rolety rzymskie mogą także wyglądać jak zwykła firanka – wystarczy dobrać odpowiedni materiał.

Gdzie kupić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie można zakupić zarówno gotowe – dla typowych okien, jak i na zamówienie – dla nietypowych wymiarów. W przypadku rolet na wymiar wybór materiałów jest znacznie szerszy, aczkolwiek należy liczyć się również z większą ceną. Istotne, aby rozmiar był dobrze dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie wyglądać estetycznie, jeżeli będzie za krótka lub za długa. Jeżeli gotowe rolety nie pasują do naszego okna, nie warto oszczędzać – zdecydowanie lepiej zamówić roletę szytą na zamówienie.