Ból kręgosłupa – co zrobić w takiej sytuacji?

Ból kręgosłupa – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarza się, iż w najmniej oczekiwanym momencie atakuje nas silny ból. Jeżeli jest to ból, który nastąpił z przyczyn, które znamy, ponieważ np. męczy nas jakiś uraz sprzed lat albo skurcz mięśni po dużym wysiłku fizycznym wówczas nie musimy się nadmiernie obawiać. Jednak jeżeli ból wystąpił z niewiadomej przyczyny, nie ma znaczenia w jakim miejscu występuje, musimy się nim zająć. Szczególnie w momencie, gdy jest to ból głowy albo kręgosłupa. Drugie wymienione, zostały okrzyknięte “chorobą stulecia”, gdyż prędzej czy później dotkną zdecydowanej części społeczeństwa. Jak się zachować jeżeli ni stąd ni zowąd dopadnie nas ból w kręgosłupie?

Powody bólu kręgosłupa

Każdy ból ma swoją przyczynę, którą trzeba poznać, aby wprowadzić {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze lub leczenie. Najczęstszymi przyczynami, przez które odczuwamy ból w kręgosłupie to:
chroniczny stres
u Pań – zbyt częste chodzenie na szpilkach
wzrost masy ciała
siedzący tryb życia
nieprawidłowo postawa ciała
uraz w wyniku przebytego wypadku
podeszły wiek
Powodów jest bardzo dużo oraz w zależności od miejsca ich występowania, musimy zwalczyć czynnik, powodujący ból. Jeżeli np. jest to nadwaga lub otyłość, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej diety i utrata wagi. Gorzej jest, jeżeli żaden z wymienionych wyżej czynników nie występuje a pacjent w dalszym ciągu uskarża się na ciągły ból. Możemy skarżyć się na bóle kręgosłupa w różnych jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym

Jak postępować w momencie, w którym, ból się utrzymuje?

Musimy najszybciej jak to możliwe pójść do fachowca i dowiedzieć się co dzieję się z naszym kręgosłupem. Lekarz skieruje nas na najlepsze badanie, ułatwiające diagnostykę tego typu problemów – rezonans kręgosłupa. Dzięki takiemu badaniu, można zobaczyć wszystkie kręgi oraz trzony we wszystkich odcinkach kręgosłupa, a także daje możliwość zobaczenia rdzenia kręgowego. Po zapoznaniu się z wynikami badań fachowiec wprowadza wszelakie działania, mające na celu złagodzenie bólu lub całkowitą jego eliminację.

Jak odpowiednio dbać o kręgosłup?

W pierwszej kolejności – pamiętajmy o aktywności fizycznej. Ruch to podstawa zapewnienia sobie odpowiedniego stanu zdrowia, dbania o postawę ciała i wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zbilansowana dieta oraz utrzymanie odpowiedniej wagi, jest kluczowym elementem odciążenia kręgosłupa. Pamiętajmy również, że, jeśli wykonujemy pracę przy komputerzealbo mamy pracę siedzącą, nie zapominajmy, żeby podczas jej wykonywania dbać o prawidłową postawę ciała oraz co jakiś czas, na chwile wstać “rozprostować kości”