Charakterystyka blach na rąbek

Charakterystyka blach na rąbek

Każdy kto wybudował dom, lub miał do czynienia z wymianą dachu stanął przed bardzo istotnym pytaniem – czym pokryć dach? Jest ono o tyle istotne, że pokrycie dachowe musi przetrwać wiele lat w dobrym stanie. Poza ważną funkcją ochrony budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, na pewno można powiedzieć, że jest to ukoronowanie całej budowli nadające niepowtarzalnego charakteru.

Współcześni producenci wymyślają wiele nowych opcji pokryć dachowych, z tego powodu obecnie na rynku wybór jest naprawdę szeroki, także w przypadku kolorów. Oczywiście właściwy rodzaj dachu należy dobrać do rodzaju zadaszenia, oraz musi współgrać z resztą budynku. Nie można także zapominać o właściwej konstrukcji – inna jest wymagana w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o niezbyt ciężką blachę. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Czym można pokryć dach?

Asortyment różnego rodzaju pokryć dachowych jest niewątpliwie duży. Dlatego przed podjęciem decyzji trzeba zapoznać się z poszczególnymi produktami i ich zaletami. Oczywiście, jeżeli wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia, warto zasięgnąć rady specjalisty, który dobierze najodpowiedniejsze rozwiązanie. Nie ma wątpliwości, że musi być to starannie przemyślana decyzja, ponieważ takie pokrycie dachowe jest inwestycją na lata i nie warto na tym oszczędzać. Najpopularniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka z ceramiki – jest to pokrycie dachowe idealnie odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest wyjątkowo powszechnym produktem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona szczególnie zalecana na dachy ze spadkiem powyżej 15 stopni. Należy wspomnieć, że jej trwałość szacuje się na 100 lat. Dachówka ceramiczna jest pokryciem, które skutecznie tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to przykrycie szczególnie chętnie stosowane jeśli chodzi o płaskie dachy. Z pewnością jest to bardzo tanie pokrycie, które wbrew powszechnej opinii jest dobrym rozwiązaniem. Obecnie wykorzystywane metody produkcji umożliwiają polepszenie trwałości papy. Mimo to niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na niewielką atrakcyjność takiego pokrycia. Niestety minusem takiego rozwiązania jest potrzeba konserwacji, którą trzeba robić raz na kilka lat;
  • gont bitumiczny – to przykrycie jest wykorzystywane szczególnie w przypadku trudnych pokryć dachowych. Trzeba pamiętać o niezbędnej impregnacji takiego dachu. Można powiedzieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa pocięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największym plusem tego typu zadaszenia jest niewątpliwie jego niska cena;
  • strzecha – w dzisiejszych czasach jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie. Czasami wykonuje się dachy ze strzechy, żeby zwiększyć atrakcyjność turystyczną budynku. Wbrew powszechnej opinii strzecha jest bardzo trwałym rozwiązaniem, sięgającym niemal 100 lat. Mimo wszystko, niewiele osób się na nie decyduje ze względu na wyjątkowo wysoką cenę zadaszenia. Pokrywając dach strzechą trzeba pamiętać o starannym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Blaszane dachy – jakie pokrycie będzie dobre?

Przykrycie dachu blachą jest rozwiązaniem chętnie używanym od wielu lat. Pokrycia z blachy obecnie dostępne na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli innymi słowy dach z blachy na rąbek.

Szukając pokryć blaszanych, a w szczególności dach z blachy na rąbek należy zwrócić uwagę z czego zrobiona jest blacha. Bez wątpienia najbardziej wytrzymałym rozwiązaniem są materiały z cynku, aluminiowe lub miedziane. Najczęściej kupowanym wyrobem blaszanym także pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której niewątpliwą zaletą jest to, że pod wpływem tlenu i wody tworzy się reakcja chemiczna, podczas której blacha pokrywa się warstwą patyny. 

Dach z blachy na rąbek – czy to jest dobre rozwiązanie?

Blacha montowana na rąbek jest metodą chętnie stosowaną zarówno w najnowocześniejszym budownictwie, jak i w przypadku zabytkowych budynków. Bezdyskusyjną zaletą tego typu pokrycia jest to, że blacha jest w miarę lekkim materiałem, dzięki czemu cała konstrukcja dachu jest zdecydowanie mniej kosztowna. Bardzo istotne jest to, aby panele miały rozstaw łat zalecany przez producenta. Także sama konstrukcja dachu powinna być tak przygotowana, aby drewno było suche i starannie oheblowane, by zapobiec zniekształceniom. Taki dach z blachy na rąbek odznacza się nie tylko nietypowym wyglądem, ale także usztywnia cały dach.

Jest to wyjątkowo trwałe rozwiązanie, które jednocześnie sprawia, że cały dach wygląda na lekki.  Tego typu pokrycie dachowe bardzo dobrze komponuje się z przestronnymi przeszkleniami chętnie stosowanymi w nowoczesnym budownictwie. Kolejną zaletą pokrywania dachu blachą jest to, że występuje ona prawie w każdym kolorze. W przypadku dachu z blachy na rąbek stojący bezdyskusyjnie najpowszechniejszym kolorem jest grafitowy pasujący do elementów stosowanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe kładzione w rąbek mogą być wykorzystywane niemal na każdym dachu, co jest niewątpliwą zaletą. Jeśli zachodzi potrzeba zamontowania dużych arkuszy blachy, są one robione na specjalne zamówienie. Na pewno najkorzystniej prezentują się długie panele, które nie są poprzerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których montowanie jest bardzo proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego typu blachach jest formowany w trakcie produkcji.