Co to ekogroszek i pellet? Podstawowe pojęcia związane z ogrzewaniem

Co to ekogroszek i pellet? Podstawowe pojęcia związane z ogrzewaniem

Wiele osób znajdujących się w domach wolnostojących korzysta z kotłów ogrzewanych różnorodnymi rodzajami paliw opałowych. Na rynku jest ich duża ilość, więc osobom nie zainteresowanym tym tematem może być trudno wybrać coś dla siebie. Mimo, iż duży wybór z początku może być uciążliwy, to w rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane. W tym tekście dowiesz się o wszystkim na temat charakterystyki pelletu i ekogroszku.

Źródło: marko24.pl.

Co to jest pellet?

Pellet to granulat niedużej wielkości o kształcie walców lub malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i wartych uwagi sposobów na ogrzanie domu. Jego wartość opałowa jest porównywalna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady z drewna bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Ekogroszek – charakterystyka

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby uzyskać ekogroszek z węgla trzeba go pokruszyć, przesiać, a w następnej kolejności przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a także łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest nieduży – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości spośród dostępnych typów paliw. Emituje niedużą ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim postawisz na ekogroszek upewnij się, że nie został podrobiony. Z uwagi na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane paliwa, które są mieszanką niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi składnikami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że wiele firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu na własną rękę. Pellet zostanie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego nim zdecydujesz się na kupienie pelletu – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.