Czy wiesz jakie są początki stylu industrialnego?

Czy wiesz jakie są początki stylu industrialnego?

Styl loftowy, innymi słowy nazywany industrialnym swoje początki zawdzięcza XVIII wiekowi, w którym to firmy ubezpieczeniowe narzucały minimalizowanie ryzyka związanego z pożarami czy remontami. Tak zostały wybudowane pierwsze, fabryczne budynki. Proste konstrukcje z gigantycznymi oknami. Ten prosty wygląd został później fundamentem oraz fundamentem do budowania apartamentów industrialnych. 

Końcem XIX wieku, nagły rozwój oraz potrzeba budowy większych pomieszczeń przemysłowych wyegzekwowały na przedsiębiorcach zajmowanie obszarów poza miastem. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne lokale stały się miejscem artystycznych działań. Stare magazyny i fabryki pełne światła, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i ogromnymi oknami, a zarazem z niskimi czynszami stały się miejscem idealnym dla młodych artystów. Dzięki swojej fantazji i wyobraźni potrafili oni zamienić pofabryczne pomieszczenia w wygodne mieszkania, które bardzo często spełniały również funcję ich pracowni.  W jednym z takich miejsc swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długie lata była centrum artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego czasu lofty kojarzą się z życiem artystycznym i są symbolem twórczej swobody. 

W latach 80tych surowy styl spodobał się architektom, którzy wykorzystali go w niezwykle drogich apartamentach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, odkryte przestrzenie, ogromne okna zachwyciły zamożnych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o prostej konstrukcji świetnie wpasowały się w surowy klimat pomieszczeń. 

Z biegiem czasu uległa zmianie nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, a także jego jakość a wystrój industrialny zyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| krótka. Za umowną i pierwszą powierzchnię tego typu uznaje się Bolko Loft, dawną lampiarnię, budynek należący do zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, dostosowany do nowej funkcji mieszkaniowej. 

Wnętrza industrialne, czyli jakie?

W mieszkaniach loftowych królują proste surowce. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Najlepszymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym poszczególne funkcje mieszkaniowe się ze sobą łączą, tak więc kuchnia, salon i sypialnia to często jedno pomieszczenie. 

Biele, beże, szarości to barwy, które rewelacyjnie odnajdą się w loftowych wnętrzach. Ściany można aranżować w nich na wiele sposobów, począwszy od pomalowania ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie kończąc. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na wykonanie podłogi. Wybierając podłogę w barwach drewna lub betonu osiągniemy spektakularny efekt. Dla przełamania prostosy aranżacji warto pomyśleć nad selekcją mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Zrobione są one z połączenia prostych materiałów takich jak: drewno, stal, szkło, dzięki czemu perfekcyjnie uzupełniają się z surowością pomieszczeń i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe wyróżnia minimalizm formy oraz minimalne zastosowanie detali dekoracyjnych. 

Mówiąc o stylu industrialnym nie można zapomnieć o metalu. W dawnych loftach metal pojawiał się w postaci rur oraz instalacji. W obecnych czasach można wybrać do swoich pomieszczeń metalowe dodatki, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa ceni przestronne pomieszczenia. Jasne barwy ożywiają pomieszczenie i sprawiają, że będzie się ono wydawało bardziej rozległe. W stylu loftowym godnym polecenia rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon. Sprawia ono wrażenie rześkości oraz nowoczesności. 

Aby uzyskać rezultat otwartej przestrzeni należy zredukować niezbędne elementy wnętrza do koniecznego minimum. Ogromne okna, bez firan i zasłon nadadzą pomieszczeniu specyficzny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe zastosować, aby nadać industrialny charakter naszemu wnętrzu?

Meble loftowe można użyć w dowolnym wnętrzu, aby nadać mu nieco industrialnego stylu. Wystarczy kilka niewielkich trików a efekt zaskoczy nas samych. 

Metalowe regały to autentyczny klasyk. Wsparta na metalowym stelażu drewniana półka na książki albo komoda są doskonałym wyborem. Stalowe meble świetnie wpisują się w każde wnętrze. Spokojnie można wykorzystać je w salonie, jadalni czy łazience. 

Siła stylu loftowego spoczywa w możliwości dopasowania go do dowolnego rodzaju wnętrza. Aby dobrze wyglądał powinnosię zredukować do minimum wykorzystanie mebli a postawić na dodatki wysokiej jakości.

Meble loftowe możemy ograniczyć do funkcjonalnego minimum, dlatego warto postawić na przedmioty wysokiej klasy. Bardzo często w loftowych aranżacjach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to wyjątkowo dobre rozwiązanie, aby mieszkaniu nadać specyficzny, industrialny klimat. 

Styl loftowy opera się także na modnych dodatkach. Chętnie wykorzystywane są tutaj poduszki o oryginalnych fakturach, kapy czy skórzane dywaniki. 

W aranżacji wnętrz lokalu w stylu industrialnym powinny się znaleźć przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej przyciągające wzrok jest oświetlenie, ale również garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – dla kogo przeznaczony ? 

Osoby indywidualne, które cenią sobie swobodę, przestrzeń, są kreatywni i nie boją się wyzwań perfekcyjnie odnajdą się we wnętrzach w stylu loftowym. Na wnętrze w stylu industrialnym stawiają głównie śmiałe, młode oraz oryginalne osoby. Z cała pewnością styl industrialny odnajdą się w nim ci, którzy kochają modę i najnowsze trendy. Trudno znaleźć jakiś inny styl, który na ten moment cieszyłby się większą popularnością niż styl loftowy. 

Przy wyborze stylu industrialnego warto eksperymentować z różnymi zabiegami stylistycznymi przy wykańczaniu wnętrz. Proste wnętrze industrialnego pomieszczenia skutecznie można wypełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są spoiwem pomiędzy światem sztuki, a fabrycznym klimatem pomieszczenia lub domu.