Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie – idealne dla domów drewnianych?

Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie – idealne dla domów drewnianych?

Coraz częściej w polskim zagospodarowaniu przestrzennym można spotkać domy z drewna. O ile tego typu budowle znalazły swoich fanów w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce nadal stanowią nowość.

Nad Wisłą od dziesięcioleci stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uważane za materiał o niskiej wytrzymałości. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Domy skandynawskie – czym się cechują?

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej zyskały one zastosowanie na większą skalę. Są to tereny intensywnie zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o podstawowy budulec.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to materiał, które pozwala zachować ciepło w mieszkaniu w okresie zimowym. Natomiast w lecie panuje tam przyjemny chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest także znacznie szybsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to jedynie kwartał.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących w Polsce.
Są one też bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest materiałem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto pozwala na dostosowywanie poziomu pobieranej przez dom energii.

W jaki sposób dbać i konserwować drewniane domy?

Wyjściową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Poza tym trzeba uchronić dom przed występowaniem szkodników.

Wszystkie te działania polegają na stosowaniu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za zadanie chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Ponadto prowadzi się szereg prac uszczelniających domostwo. Pozwala to na lepszą kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to również ochrona przed wszelkiej maści szkodnikami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni korzystać z funkcjonalności domów szkieletowych, warto postarać się o właściwą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie są dobrym pomysłem w dużych, zatłoczonych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z uboczem. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na suburbia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Budowa domów drewnianych – komu ją powierzyć?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom dostępności drewna w danym rejonie wpływa na cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na obfite zalesienie jawi się jako producent niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drzewa. Biorąc pod uwagę skalę – trafna szerokość geograficzna może przynieść niemałe oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest stosunkowo sporo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką budowę warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu podmiotów. Ekspert pomoże nam w określeniu wymogów, które powinien spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to bazując na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz limitach finansowych.

Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży dysponują często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W rzeczywistości większość pracy wykonuje delegowany przez nas specjalista. Organizuje on ekipę budowlaną oraz konieczny sprzęt i materiały.