Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie – idealne dla domów drewnianych?

Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie – idealne dla domów drewnianych?

Coraz częściej w polskiej architekturze można spotkać domy z drewna. O ile tego typu konstrukcje znalazły swoich zwolenników w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce nadal stanowią nowość.

W naszym kraju od dekad stawia się na domy murowane. Drewno przez lata było uważane za materiał nietrwały. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Domy skandynawskie – czym się cechują?

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej zyskały one wykorzystanie na większą skalę. Są to terytoria mocno zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o bazowy budulec.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to materiał, które pozwala zachować ciepło w pomieszczeniu w zimie. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam przyjemny chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest także znacznie krótsza niż stawianie domu z cegieł. Na budowę tego drugiego oddziaływanie mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to tylko 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących na terenie Polski.
Są one też bardziej proekologiczne. Drewno jest surowcem odnawialnym, a do tego nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dopasowywanie poziomu pobieranej przez dom energii.

Domy skandynawskie – czy są bezpieczne?

Podstawową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Budowla musi być stabilna i odporna na zjawiska atmosferyczne. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Poza tym trzeba zabezpieczyć dom przed występowaniem pasożytów.

Wszystkie te działania polegają na używanu właściwych detergentów. Farby i oleje mają za cel chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Ponadto prowadzi się szereg prac uszczelniających domostwo. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to też ochrona przed wszelkiej maści insektami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni radować się z uroków domów szkieletowych, warto postarać się o dobrą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie są dobrym pomysłem w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z uboczem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na przedmieścia. Tam też powstają kolejne domy skandynawskie.

Z kim się konsultować w sprawie domów szkieletowych?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom zalesienia w danym rejonie wpływa na cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, ze względu na obfite zalesienie jawi się jako dostawca niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – trafna szerokość geograficzna może zapewnić pewne oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i budowa zaplanowanego budynku. Na rynku jest stosunkowo dużo zakładów, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu podmiotów. Fachowiec pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to bazując na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz budżecie.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży posiadają często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na załatwienie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W rzeczywistości większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz konieczny sprzęt i materiały.