Dom szkieletowy – czy warto na niego postawić?

Dom szkieletowy – czy warto na niego postawić?

W budownictwie co chwila klarują się coraz nowsze trendy. Jednym z ostatnich krzyków mody w tej branży są domki szkieletowe. Do niedawna kojarzyły się one przede wszystkim z letnimi rezerwacjami, w których ludzie spędzali wakacje.

Ale z rozwojem technologii, coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w takich domach przez cały rok. Budowa domów szkieletowych zachęca do decydowania się na to rozwiązanie dzięki oszczędności czasu, kosztów i materiałów.

Aktualnie coraz więcej firm oferuje budowę tego typu domów. Poprawa wytrzymałości materiałów, sprawia, że w szybkim tempie każdy może mieć gotowy dom szkieletowy pod klucz.

Warto zatem wiedzieć co przemawia za tego typu rozwiązaniem. Przy okazji można sobie odpowiedzieć na kwestię, czy dom szkieletowy spełnia nasze wymagania.

Na czym polega technika budowania domów szkieletowych?

Domki szkieletowe buduje się opierając się o drewniany szkielet, do którego dosztukowywane są ściany, stropy i sufit. Pozwala to na zorganizowanie większości elementów osobno, dzięki czemu cały proces przebiega znacznie szybciej niż w przypadku murowanego stawiania domu.

By powstał dom szkieletowy pod klucz, cały(a) stelaż wiązana jest metalowymi kotwami do fundamentu lokum. Jest to przy tym najważniejszy punkt całej budowy. Należycie zamontowany szkielet gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Budowa domów szkieletowych, to następnie montaż poszczególnych części składowych domu do szkieletu. Jest to zadanie proste, jednak wymagające dokładności.

Zastosowanie gotowych półproduktów pozwala znacznie obniżyć koszty takiej budowy. Żeby stawiać domki szkieletowe nie ma potrzeby zatrudniać dużej liczby fachowców. Warto jednak przedyskutować ten pomysł z ekspertami, którzy zapewnią wsparcie w całym procesie.

Co wyróżnia domy szkieletowe?

Wspomniany wcześniej czas powstawania takiego domu jest jego wielkim atutem. Budowa domów szkieletowych trwa zazwyczaj 2-3 miesiące – bez porównania mniej niż stawianie domu murowanego.

Oprócz tego cena takich domów jest znacznie niższa. Dodatkowo cena całego projektu ustalona jest z góry – nie ma mowy o nagłych kosztach. Na cenę rzutuje też mniejsza liczba budowlańców zaangażowanych w realizację.

Energooszczędność to następny atut, który wyróżnia dom szkieletowy pod klucz. Dobra izolacja zapobiega utracie ciepła i trzyma właściwą temperaturę wewnątrz. Ponadto nowoczesne domy szkieletowe często współgrają z pompami ciepła czy fotowoltaiką, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty użytkowania.

Żeby takie rozwiązanie mogło być trwałe konieczne jest dopracowanie wszystkich detali. Ważny jest profesjonalizm producentów. Przy tego typu konstrukcjach każda drobnostka może wpływać na efekt końcowy.

Komu zlecić budowę domu szkieletowego?

By cały projekt miał ręce i nogi potrzebni są specjaliści. Szukając firm, które wykonają dom szkieletowy pod klucz należy ostrożnie zbadać ich historię.

Dobrze również znaleźć opinii(e) klientów i przejrzeć już zrealizowane projekty. Budowa domów szkieletowych to dla różnych firm realna pasja, co widać po ich podejściu – trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać.

Konsultacje z producentem wydają się najlepszą drogą, kiedy zainteresują nas domki szkieletowe.