Frankowicze – kto ich wspiera

Frankowicze – kto ich wspiera

Niestety nadal trudno było to osiągnąćbez odpowiedniego wsparcia ekspertów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby wesprzeć frankowiczów było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na takich grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o pozwaniu banku. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na wsparcie specjalistów. 

Ile wynoszą koszty postępowania? 

Niestety, pomimo prawa, które jest po stronie kredytobiorców problemem okazały się wysokie koszty prowadzenia takiej sprawy. Niewiele osób może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki pozytywnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły przyjmować takie sprawy, oczekując honorarium dopiero po wygranej. Odsetek pozytywnie rozstrzygniętych spraw jest tak duży, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Jakie są koszty takiej sprawy? Jak egzekwować swoje prawa? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu trzeba wpłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wówczas koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Oczywiście do tego należy doliczyć koszt wynagrodzenia dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeśli spór trafi do drugiej instancji, wtedy należy zapłacić dodatkowe 2000 zł. W niektórych przypadkach całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest dużym obciążeniem. Na szczęście mogą oni korzystać ze wsparcia specjalistów dzięki temu, że teraz prawo stoi po stronie pokrzywdzonych. Kancelarie adwokackie znalazły metodę, żeby prowadzić sprawę bez początkowych kosztów. 

Gdzie szukać odpowiedniej kancelarii adwokackiej? 

Po pozytywnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym wynagrodzeniem. Nawet Ci kredytobiorcy, których nie było stać na duże koszty rozpraw, obecnie częściej szukają pomocy u specjalistów. Mimo wszystko, żeby wszystko przebiegało gładko trzeba znaleźć właściwą kancelarię mającą doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, przez co nie każdy prawnik sobie z nim poradzi. Trzeba skrupulatnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, ponieważ niektóre przyjmują takie sprawy licząc na duży zysk, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto również przyjrzeć się zespołowi pracującemu danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby idealnie znające prawo, ale także mający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Jest to powód dla którego wiele kancelarii na pewno nie poradziłaby sobie z pomocą kredytobiorcom. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Eksperci do których uda się frankowicz powinni zaoferować holistyczne podejście do sprawy, a nie jedynie zwykłą poradę prawną. Umowa kredytowa powinna być przeanalizowana indywidualnie, a później specjalista powinien zaproponować możliwe rozwiązania i plan dalszej współpracy. Następnym krokiem będzie złożenie pozwu w imieniu pokrzywdzonego, a później reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat znający się na tego rodzajach sprawach będzie potrafił uzyskać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank stać na to, aby zapewnić sobie cały zespół doskonałych prawników. Jedynie kancelaria doświadczona w sprawach pomocy frankowiczom będzie znała kroki, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o założeniu sprawy w sądzie, niezbędnych informacji i godnych polecenia ekspertów może szukać na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom