Jak dobrać końcówkę do sznurka?

Jak dobrać końcówkę do sznurka?

Sznurek to coś, co możemy spotkać najczęściej w naszej garderobie w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Jednak czy patrząc na sznurek kiedyś zastanawialiśmy się, w jaki konkretnie sposób jest on zakończony a także i czemu?

Dlaczego stosuje się końcówki do sznurka?

Przede wszystkim z uwagi na wygodę takowego rozwiązania. Nie wyobrażamy sobie bowiem, aby w często zakładanej spódnicy, trzeba było co rusz szukać zakończenia sznurka, aby móc ją ubrać. Albo przekładania przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie mają stałego zakończenia. Używanie końcówek do sznurka ma dwie główne zalety: zapobiega niszczeniu się sznurka oraz polepsza komfort noszenia ubrań lub akcesoriów, stanowi również fajny dodatek dekoracyjny
.

Rodzaje końcówek

Nie nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale końcówki do sznurka, są podzielone nie tylko ze względu na materiał lecz także na zastosowanie. Wiele jest zależne od tego, jak będą używane, ponieważ, jak zostało już wyżej wspomniane, można je zobaczyć w różnych częściach składowych naszej odzieży – w butach, plecakach, spodniach albo kurtkach. Końcówkówki z reguły mogą być metalowe lub plastikowe.

Od czego zależy dopasowanie końcówki do sznurka?

Dobranie końcówki do sznurka zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie on zastosowany. Mogą być one metalowe albo plastikowe zatem podział jest dość prosty:

  • plastikowe końcówki do sznurków stosuje się częściej w rzeczach dla dzieci – głównie z uwagi na możliwość ewentualnego pogryzienia, lecz także przez to, że plastik jest bardziej miękki niż metal, co minimalizuje zagrożenie, w przypadku ewentualnego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są częściej wykorzystywane w akcesoriach męskich i damskich, szczególnie w tych bardziej eleganckich. Prezentują się ładniej oraz stanowią element ozdobny dla całego stroju.