Jakie jest najlepsze drewno do schodów wewnętrznych i zewnętrznych?

Jakie jest najlepsze drewno do schodów wewnętrznych i zewnętrznych?

Schody są ważnym elementem komunikacyjnym pomiędzy dwoma piętrami. Mogą być wewnętrzne jak i zewnętrzne. Projektowanie schodów drewnianych wymaga wiedzy z zakresu używanych gatunków drewna. Warto mieć na uwadze, że jest to inwestycja na lata dlatego należy wybierać najtrwalsze gatunki, aby stopnie wyglądały idealnie przez lata. Aby tak się stało muszą być zrobione z odpowiedniego materiału, i pokryte odpowiednim lakierem. Ważne jest także to, ile razy dziennie korzysta się z takich schodów. Zdecydowanie rzadziej wchodzi się np. na strych nieużytkowy, niż na pierwsze piętro gdzie często znajdują się sypialnie. Z tego powodu nieustanne użytkowanie wymaga znalezienia drzewa jak najlepszej jakości. Ważne jest także położenie schodów – te zewnętrzne muszą być zdecydowanie bardziej odporne z uwagi na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych. Niektórzy uważają, że drewno z którego zrobione są schody wewnętrzne nie ma aż takiego znaczenia, co dobry jakościowo lakier. Odpowiednie wykończenie schodów wewnętrznych ma ogromne znaczenie nie tylko na ich trwałość, ale również na estetykę. Jak wybrać dobrej jakości surowiec na schody? Czym się sugerować poszukując drewna na schody wewnętrzne, a czym na schody zewnętrzne?

Jak znaleźć drewno na schody wewnętrzne, aby było odporne i estetyczne?

Schody wewnętrzne pełnią także funkcję dekoracyjną. Obdarzają pomieszczenie niepowtarzalnym wyglądem, z tego powodu tak istotne jest to, z czego są zrobione. Warto pamiętać, że schody są inwestycją na wiele lat, dlatego warto wybierać materiały najlepszej jakości, aby niepotrzebne były ewentualne poprawki. Warto postawić na twarde, wytrzymałe drewno które będzie odporne także na ścieranie. Miękkie gatunki nigdy nie będą tak mocne, nawet przy zastosowaniu dobrego preparatu. Jakie gatunki z kolei najlepiej sprawdzą się przy schodach wewnętrznych? Najczęściej wykorzystywanym materiałem są:

  • Klon i dąb – są to niewątpliwie najtwardsze gatunki drzewa, idealnie dobrze sprawdzające się przy konstrukcji schodów. Drewno tych drzew charakteryzuje się świetnymi parametrami.
  • Jesion – jest to gatunek drzewa bardzo odporny na ścieranie. Dobrze sprawdzi się na schody w domach i mieszkaniach,
  • Buk – biorąc pod uwagę ten gatunek drzewa, trzeba liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami lakierów. Buk potrzebuje środków specjalnie przygotowanych dla tego gatunku.
  • Drewno egzotyczne – warto również rozważyć wybrane gatunki drzew nie występujące w Polsce. Są to m.in.: mahoń, wenge, jatoba,cumaru, merbau, sapelli, doussie, teak, iroko, massaranduba, meranti, ipe, bangkirai, denya. Część z nich jest znacznie trwalsza niż najtwardsza odmiana rodzimego dębu. Są też bardzo odporne na szkodniki, ale trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami.

Oczywiście drewno egzotyczne nie jest powszechnie dostępne, ale z pewnością można je znaleźć w niektórych sklepach stolarskich np. w Nowym Sączu.

Jakie odmiany nadają się na schody zewnętrzne?

Oczywiście schody zewnętrzne muszą odznaczać się najwyższą możliwą trwałością. Zazwyczaj są one często eksploatowane, a także podatne na brud i niszczące działanie warunków atmosferycznych. Dlatego drewno, które wykorzystuje się na tego typu konstrukcje powinno charakteryzować się dużą odpornością na deszcz – co nie sprawdzi się w przypadku drewna bukowego. Często stosuje się drewno jesionowe, dębowe i gatunki egzotyczne takie jak wenge, mahoń, heban. Zdecydowanie odradza się w takim przypadku wykorzystania drewna brzozowego, czy w miarę taniego i powszechnego drewna sosnowego. Bez wątpienia niezwykle ważna jest także właściwa impregnacja stopni przy użyciu specjalnie do tego stworzonych preparatów. 

Schody betonowe – jakie drewno wybrać?

W przypadku schodów betonowych wybór drewna jest zdecydowanie większy, gdyż za trwałość konstrukcji odpowiada wylewka betonowa. Drewno pełni głównie funkcję estetyczną. W tego typu schodach stosunkowo często jest stosowane drewno wiśniowe, sosnowe i brzozowe głównie ze względu na niewielką cenę. Należy jednak pamiętać, że te gatunki są miękkie, dlatego wymagają specjalnej ochrony co może w dłuższej perspektywie być  problematyczne. Ten sam problem ma miejsce z orzechem włoskim, który niestety ma krótką żywotność i wymaga odpowiedniej troski. Jeśli zależy nam na trwałości i idealnej jakości także w przypadku schodów betonowych warto postawić na twarde gatunki drewna. Unikniemy w ten sposób kłopotliwych konserwacji w przyszłości. Bez względu na to który gatunek kupimy: trwały i drogi, czy miękki i tani, warto zadbać o właściwe zaimpregnowanie drewna. Istotne, aby powłoka lakieru była odporna, i ze względów bezpieczeństwa nieśliska, a także odpowiednio dobrana do gatunku. Nie można zapominać, że buk wymaga preparatów dobranych specjalnie do tego gatunku.