Jakie są mity dotyczące paneli słonecznych?

Jakie są mity dotyczące paneli słonecznych?

Fotowoltaika jest w ostatnich latach jednym z najbardziej powszechnych źródeł energii odnawialnej. Przez wzrost popularności, znacznie częściej mówi się o technologii fotowoltaicznej nie tylko w specjalistycznym gronie, ale też wśród znajomych, którzy przypuszczalnie mogą być zainteresowani inwestycją w tego typu rozwiązanie. Im przedmiot jest bardziej rozpowszechniony, tym bardziej tym więcej pojawia się nieprawdziwych informacji. Pojawia się wiele sceptyków, którzy budują nieprzychylne mity poddające pod wątpliwość kwestie opłacalności, wytrzymałości bądź ilości energii, którą będziemy mogli pozyskać. Czy rzeczywiście jest czego się bać? Dzisiaj spróbujemy rozwiać wszystkie mity i odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez sceptyków.

Artykuł powstał na podstawie infromacji ze strony www firmy Imigo – fotowoltaika, specjalistów świadczących usługi na obszarze takich miast jak Katowice, Rybnik czy też Bielsko Biała.

Polska nie jest odpowiednio nasłoneczniona

To jeden z pierwszych mitów, który niestety z rezultatem zniechęca potencjalnych inwestorów. Polakom wydaje się, iż ze względu na długa zimę oraz pochmurne dni panele słoneczne nie nie będą w stanie wygenerować wystarczającej ilości energii. Mapy nasłonecznienia pokazują coś innego. Szacuje się, że w Polsce mamy około 1000kWh/m2, co oznacza, że nie ma jakichkolwiek obaw, by dokonywać inwestycji w fotowoltaikę na terenie Polski.

Fotowoltaika jest nieopłacalna

Jest to mit, który przeraża osoby zainteresowane zamontowaniem paneli słonecznych. Co, kiedy po wydaniu pieniędzy okaże się, że jesteśmy stratni? To oczywiście nieuzasadniona obawa. W dzisiejszych czasach istnieje wielki wybór przeróżnych ulg i dopłat, które zmniejszają koszt inwestycji w fotowoltaikę. Na dodatek, szacunkowo, średnia instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się po około 5-7 latach. Trzeba także wziąć pod uwagę narastające ceny energii. Zwłaszcza dlatego należy postawić na niezależność od zewnętrznych firm.

Pozwolenia potrzebne na montaż instalacji

Według prawa budowlanego na montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, pozwolenia na inastalację nie są potrzebne. Może się zdarzyć, że ze względu na zamontowanie paneli fotowoltaicznych będzie konieczna ingerencja w konstrukcję poszycia dachowego. To oczywiście może się wiązać z koniecznością uzyskania zezwolenia.

Zima a działanie paneli słonecznych

Działanie fotowoltaiki nie ogranicza się tylko do niektórych części roku. Kiedy zamontujemy panele fotowoltaiczne nie musimy obawiać się, iż nie będą one działały zimą. Fotowoltaika działa przez cały rok, chociaż jak łatwo się spodziewać zimą ma niższą wydajność. Jest tak ponieważ zimą nasłonecznienie jest niższe, niż w lecie i wiosną. Zimą należy też mieć w pamięci, aby zwracać uwagę na to, czy panele fotowoltaiczne nie są zasłonięte przez śnieg. Powinno się je wtedy z niego wyczyścić, aby mogły pracować bez zarzutu. Zwykle jednak firmy zajmujące się fotowoltaiką myślą o tym i instalują panele pod kątem około 30-45 stopni, by śnieg mógł się z nich osunąć.