Kiedy potrzebna jest deratyzacja?

Kiedy potrzebna jest deratyzacja?

Co powoduje deratyzacja?

Najprościej mówiąc deratyzacja jest likwidacją szkodników w szczególności myszy lub szczury. Gryzonie rozmnażają się niesamowicie szybko, a niestety są nosicielami groźnych chorób i sieją spustoszenie w piwnicach albo co gorsza w ścianach, zjadają przewody i niszczą rury .

Deratyzacja dzieli się na chemiczną i mechaniczną, polecane jest również wykorzystywanie obydwu strategii w celu lepszego efektu. Deratyzacja chemiczna bazuje na substancjach trujących, które wykładane są w przeważnie odwiedzanych przez gryzonie miejscach. Trutki mogą mieć konsystencję ziaren, pianek i bloków woskowych. Wszelkie substancje są dostatecznie zabezpieczane przed innymi zwierzętami i dziećmi oraz odpowiednio oznaczone. Deratyzacja mechaniczna polega na umieszczeniu odpowiednich pułapek, wabików albo lepów, które łapią gryzonie. Sama w sobie nie zabija myszy.

Czego należy przypilnować przeprowadzając deratyzację?

Powinno się nie dopuszczać dzieci i zwierząt do pułapek i trutek na gryzonie. Szczególnie wystawione na niebezpieczeństwo są polujące na myszy koty. Szkodniki, które połknęły truciznę stają się osowiałe, jednak ciągle chodzą. Z tego powodu kotu prościej je schwytać, skutkiem tego jest zatrucie się zwierzaka. Warto więc dokładnie zamknąć przed pupilami wszystkie pomieszczenia, w których rozłożone są trutki, a jeżeli tylko możemy to oddajmy pupila na ten czas do rodziny albo przyjaciół.

Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie deratyzacji?

Każdy administrator i właściciel posesji jest zobligowany do przeprowadzenia deratyzacji w momencie kiedy w budynku zaczynają być widoczne gryzonie. Jest to zapisane w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Jeśli jesteś mieszkańcem bloku, to o deratyzację części wspólnych nie musisz się martwić, ponieważ wchodzi to w zakres kompetencji administracji albo spółdzielni mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo własne uchwały, które mówią ile razy w ciągu roku trzeba przeprowadzać deratyzację. W Warszawie niezbędne jest to dwa razy w roku – w okresie kwiecień-maj i listopad-grudzień. W tym celu zgłoś się Dezynsekcja i deratyzacja Hanna Skowronek. Firma ta świadczy usługi na obszarze takich dzielnic stolicy jak Bielany czy Wola.

Pamiętaj, że nie opłaca się odkładać w czasie deratyzacji. W szczególności dlatego, że niewykonanie odszczurzania w odpowiednich terminach jest wykroczeniem i może skończyć się to na grzywnie. A dodatkowo, myszy i szczury są ogromnym problemem i im bardziej będziesz przedłużać wykonanie odszczurzania, tym bardziej kłopotliwe będzie to zadanie. Przy bardziej zaawansowanym problemie polecamy Ci znaleźć profesjonalną firmę, którą z łatwością znajdziesz w Warszawie.