Kiedy powinniśmy wybrać PIT 36, a kiedy PIT 37?

Kiedy powinniśmy wybrać PIT 36, a kiedy PIT 37?

W obliczu ciągłych zmian, czasem ciężko jest się połapać w panujących przepisach. By uniknąć błędów warto wydelegować wykonanie tego rodzaju usług ekspertom. Księgowa Pruszcz Gdański bez problemu będzie w stanie pomóc nam w wybraniu najwygodniejszej drogi do rozliczenia z Fiskusem.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie jedynie dbałość o należyty przebieg procesu. To także reprezentowanie naszych spraw przed instytucjami. Warto w związku z tym znać podstawowe zagadnienia, z którymi można udać się do zawodowców.

PIT 36 – cechy charakterystyczne

Sposób rozliczenia oraz źródła, z których otrzymane zostały dochody determinuje, z której drogi rozliczeniowej powinniśmy skorzystać – w razie wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 przeznaczony jest dla obywateli, którzy osiągali dochody samodzielnie. Innymi słowy – prowadzili swoją prywatną działalność gospodarczą bez pośredników.

Także osoby, które uzyskiwały zyski z racji obrotu bądź różnych form dzierżawy nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobowiązane do złożenia formularza PIT 36.

Kolejną grupą, która do rozliczania wykorzystuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach niejednokrotnie jest pobierany już w danym miejscu. Jeśli jednak w sposobach rozliczania w określonych krajach są różnice, wtedy należy nadpłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie powinniśmy się udać w celu rozwiązania wszelkich zagadek.

Także zarobki generowane z innych źródeł wywołują potrzebę wykorzystania odpowiedniego formularza. Wszelkie reguły są klarownie przedstawione w ustawie. Wobec tego księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć problemów z interpretacją dokumentów.

Kto powinien rozliczyć się z użyciem formularza PIT 37?

Najczęściej używanym do rocznych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość pracowników zatrudnionych na umowie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Również osoby wykonujące określone zlecenia zobligowane są do korzystania z PIT 37.

Zanim złoży się wniosek w organie podatkowym warto by zerknęła na niego księgowa Pruszcz Gdański.

Druk PIT 37 prezentuje dochody uzyskiwane z wielu źródeł. Warunkiem jest by zarobek był uzyskany na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na ciągłym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo wykonywanych usługach.

Ponadto PIT 37 zawiera wszelkiego typu renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwzględnić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także trzeba tu przedstawić.

Różnice i podobieństwa między PITem 36, a PITem 37

Mimo jasno podkreślonych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo wspólnych cech. Po pierwsze regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich użyciu rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też opcję korzystania z różnych zniżek i przekazania 1% podatku na fundacje charytatywne.

By mieć pewnośc, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką warto zlecić rozliczenie fachowcom, których sektorem jest księgowość Pruszcz Gdański.