Najistotniejsze informacje o dotacjach do pomp ciepła w województwie pomorskim

Najistotniejsze informacje o dotacjach do pomp ciepła w województwie pomorskim

Ze względu na nieustająco pogarszający się stan środowiska naturalnego powstają coraz nowsze technologie jeśli chodzi o ogrzewanie nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się zastąpić zwykłe „kopciuchy” opalane węglem na inne, bardziej ekologiczne rozwiązania. Takim przykładem jest pompa ciepła, która pobiera aż 75% mocy ze środowiska i jest to z całą pewnością ekologiczne źródło ciepła. To urządzenie służy nie tylko do grzania domu, ale również do podgrzewania wody. 

Źródło: pompy ciepła pomorskie

Jak działa pompa ciepła? Jaka jest zasada funkcjonowania pompy ciepła?

Pompa ciepła jest mechanizmem grzewczym, którego zadanie jest takie samo jak w pozostałych sposobach ogrzewania budynków – źródło grzewcze ociepla wodę, która później jest rozprowadzana po instalacji uwalniając ciepło, a tym samym ogrzewając nieruchomość. Różnica polega na tym, że w przypadku kotłów lub pieców węglowych paliwo kopalniane jest palone tym samym uzyskując moc cieplną. Pompa natomiast czerpie energię ze środowiska naturalnego i częściowo używa do tego pądu. Pompa zależnie od typu może czerpać moc z  powietrza, gruntu albo wód podziemnych. Pompa ciepła jest niemal zupełnie bezobsługowa co jest niewątpliwą zaletą. Nie ma potrzeby jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ pompa ciepła jest mechanizmem przy którym użytkownik nie ponosi zbyt wielkich wydatków eksploatacyjnych. Poza tym co roku koszt takiego urządzenia jest coraz niższa, co więcej można postarać się o dotacje na zakup pompy. Kolejną zaletą takiej pompy jest to, że nie musimy mieć dodatkowego miejsca na składowanie paliwa. Nie trzeba mieć nawet komina. Najpopularniejsze są pompy, które czerpią energię z powietrza. Mogą one działać bezproblemowo nawet przy temperaturze sięgającej -28°C.

Jakie są rodzaje pomp ciepła

Poszczególne typy pomp ciepła trochę różnią się od siebie zasadą działania, a także źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących typów pomp:

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to na pewno najpopularniejszy typ pompy. Jej źródłem energii jest powietrze. W przypadku tej pompy zainstalowanie jej jest bardzo łatwe, niestety wadą jest to, że zdecydowanie gorzej funkcjonuje przy znacznym spadku temperatur na zewnątrz. 
  • Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem energii tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, oraz zrzutowej. Niestety, dodatkowym utrudnieniem w tym przypadku jest otrzymanie dodatkowych pozwoleń wodnoprawnych. 
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem energii jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy mają kolektory, czyli sondy. W zależności od metody funkcjonowania mogą one być poziome albo pionowe. W sondzie znajduje się roztwór który nie zamarza w niskich temperaturach. Pozyskuje on ciepło z wnętrza ziemi, aby następnie przesłać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są stosunkowo drogie i niezbyt łatwe w instalacji. Natomiast ich najważniejszą zaletą jest to, że sprawnie funkcjonują nawet w skrajnie niskich temperaturach. 

Dotacje dla pomp ciepła w województwie pomorskim

Pompy ciepła są z całą pewnością przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła, nie przyczyniającym się do zanieczyszczenia środowiska. Z tej przyczyny w całej Polsce stworzono wiele programów oferujących dofinansowania do źródeł ciepła przyjaznych środowisku. Wielkość dofinansowania, oraz zasady jego udzielenia zależne są od poszczególnych gmin, lub województw. W województwie pomorskim prowadzony jest program „Czyste powietrze”, za którego działanie odpowiada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOSiGW). Celem tego programu jest dofinansowywanie ekologicznych źródeł ciepła, w tym także pomp ciepła.
Oprócz dofinansowań do nowo powstałych nieruchomości, program oferuje też pomoc finansową w przypadku wymiany starych, nie ekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim wprowadzono limit dochodu. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby fizyczne, będące właścicielami albo współwłaścicielami nieruchomości o dochodzie rocznym nie przekraczającym 100 tysięcy złotych, druga grupa z kolei dotyczy osób w mieszkających w gospodarstwie wieloosobowym, których miesięczny dochód nie jest wyższy niż 1960 złotych. Jak dotąd można było otrzymać tylko pożyczkę na zainstalowanie pompy ciepła, najnowsza wersja programu obejmuje także dofinansowania.
Pompy ciepła oraz fotowoltaika zostały objęte najwyższym możliwym dofinansowaniem w tym programie. Beneficjenci o niewielkich dochodach mogą uzyskać nawet 37 tysięcy dofinansowania na wymianę źródła ciepła i termomodernizację nieruchomości.  Oczywiście przed wypełnieniem wniosku warto zapoznać się z zasadami przyznawania pomocy finansowej w swoim regionie. Każdy program dysponuje pewną sumę pieniędzy, która stosunkowo szybko się kończy, ponieważ zainteresowanie jest duże. Zmiana sposobu ogrzewania może bardzo dobrze wpłynąć na stan środowiska naturalnego, dlatego naprawdę opłąca się tym zainteresować.