Najistotniejsze informacje o skupie złomu

Najistotniejsze informacje o skupie złomu

Skup złomu jest miejscem, gdzie można sprzedać niepotrzebne, zalegające rzeczy a dodatkowo zdobyć trochę gotówki. Poza tym na niektórych złomowiskach, można również zakupić używane części do samochodów. Taki skup złomu znajduje się np. w miejscowości Lubartów. Oddawanie bezużytecznych rzeczy na skup pomaga w dbaniu o środowisko naturalne. Dlatego wiele osób decyduje się zawieźć zbędne metale na skup, nawet jeżeli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie rzeczy można sprzedać w takim miejscu. Czy skup przyjmie wszystkie metale? Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie surowce należy zawczasu odpowiednio przygotować poprzez ich oczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie przyjmie aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych folią. Dlaczego? Dlatego, że takie surowce nie mogą zostać poddane recyclingowi. Mimo wszystko warto włożyć odrobinę pracy, odpowiednio przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i zarobić nieco pieniędzy. 

Jakie surowce można sprzedać na skupie złomu?

Często nie wiemy, ile niepotrzebnych metalowych rzeczy znajduje się w domu, a mogłyby zostać sprzedane z zyskiem. Co to jest złom? Najogólniej mówiąc są to różnego typu odpady nieużytkowe zrobione z metali i ich stopów, które jednocześnie mogą zostać przetworzone. Takie niepotrzebne przedmioty mogą zostać stopione i uzyskany z nich metal ponownie wykorzystany. Co właściwie można oddawać na takim skupie? Zazwyczaj sprzedawane przedmioty to np.: części samochodowe, różnego typu blachy, puszki po napojach, zbrojenia uzyskane z rozbiórek, a także metalowe odpady produkcyjne czy budowlane. 

Jakie metale są najchętniej kupowane przez skupy?

To, ile dostaniemy pieniędzy sprzedając metale do skupu zależy na pewno od tego, jaki to jest metal. Niewątpliwie skupy kupują wszystkie metale, ale niektóre są droższe a inne tańsze. Najpowszechniejsze, a jednocześnie najczęściej sprzedawane metale to stal, żeliwo oraz aluminium. Wadą jest to, że ich cena nie jest zbyt wysoka. Można dostać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Mimo to, opłaca się je sprzedawać, gdyż są łatwo dostępne. Ocenia się, że zbierając metalowe odpady w domu można zarobić nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zyskać najwięcej? Zdecydowanie najdroższe są metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz a także miedź. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim z tego, że są to metale które przewodzą ciepło i prąd. Następną ich pożądaną cechą jest bez wątpienia to, że w czasie recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Co więcej koszty wydobycia takich metali są wielokrotnie wyższe od kosztów recyclingu. 

Jak przygotować odpady do sprzedaży w skupie?   

Przed oddaniem metalowych przedmiotów na złom trzeba pamiętać o kilku regułach. Nade wszystko takie rzeczy muszą być wcześniej dobrze przygotowane, aby cała transakcja przebiegła sprawnie i bez problemów. Przede wszystkim takie przedmioty muszą być wyczyszczone ze zbędnych odpadów jak papier, folia, szkło. Kolejną ważną kwestią jest właściwa segregacja. Przed udaniem się na złom należy osobno zgromadzić stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Na pewno jest to bardziej korzystne dla sprzedającego. Kiedy jakaś rzecz składa się z kilku metali zostanie on zważony i kupiony w cenie żelaza, nawet jeśli są tam elementy z kosztownej miedzi, czy cyny. 

Czy samochody także można sprzedawać na złomie? 

Wiele skupów, które mają taką możliwość przyjmuje również zużyte, zniszczone samochody. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i pojedynczych części. Zazwyczaj jest to jedyny sposób na legalne pozbycie się samochodu nadającego się tylko do kasacji. Jakiś czas temu chcąc oddać taki pojazd na złom trzeba zapłacić opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Obecnie wycofano się z niej i na sprzedaniu szrota można nawet zarobić. 

Czy naprawdę wszystkie metalowe rzeczy można sprzedać na skupie?

Wiele więcej osób sprzedaje niepotrzebne, metalowe rzeczy na złom. Takie miejsca często kupują prawie wszystko, aczkolwiek są pewne wyjątki. Jakie dokładnie? Na złomowiskach na pewno nie spieniężymy monet które są obecnie w obiegu. Następną rzeczą, której nie da się legalnie spieniężyć na złomie są znaki drogowe, co nie powinno nikogo dziwić. Z pewnością taki skup nie ma prawa przyjmować także trakcji kolejowych czy tramwajowych, także w sytuacji kiedy możemy udowodnić, że posiadamy je legalnie. Pomimo tego warto od czasi do czasu zrobić w domu czy piwnicy gruntowne porządki i bezwartościowe, metalowe przedmioty oddać na złomowisko. Jest to o wiele bardziej korzystna opcja niż wyrzucanie ich do śmieci. Istotne jest to, że oprócz zysku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy przedmiot dostanie drugie życie.

Jak otworzyć skup złomu?

Skupy złomu są bardzo popularne, w związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na ich otwarcie. Oczywiście należy posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można magazynować tego typu odpady. Aby otworzyć taką działalność należy uzyskać odpowiednie pozwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeżeli przyszły przedsiębiorca posiada aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.