Najlepsze metody na hydroizolację piwnicy

Najlepsze metody na hydroizolację piwnicy

Piwnica przez wzgląd na swoje umiejscowienie pod powierzchnią gruntu jest bardzo narażona na szkodliwe działanie wody gruntowej. Ściany fundamentowe, które nie są dobrze zabezpieczone przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i wilgotną posadzką. Aby temu przeciwdziałać stosuje się hydroizolacje piwnicy. W przypadku budynków już istniejących ocieplenie ścian jest zagadnieniem stosunkowo prostym w porównaniu do zabezpieczenia fundamentów. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem bardzo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych sytuacjach jest niełatwym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów w trakcie budowy. Dlatego dobrze taką izolację wykonać w czasie, kiedy jeszcze fundamenty są odsłonięte. Najczęściej hydroizolację ścian piwnicy robi się papą lub masą bitumiczną. Są to skuteczne metody zapobiegające wnikaniu wody gruntowej do wnętrz piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Czy warto wykonać izolację piwnicy?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o izolację ścian fundamentowych. Z tego powodu jest to etap nierzadko pomijany przez właścicieli budynków. Tymczasem często okazuje się, że izolacja była jednak niezbędna i należy odkryć ściany fundamentowe, co jest bardzo drogie. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią równocześnie funkcję ścian piwnicy, taka ochrona przed wilgocią jest z pewnością potrzebna. Warto pamiętać, że woda gruntowa z łatwością znajduje najmniejsze szczeliny, aby dostać się do środka piwnicy. W dłuższej perspektywie doprowadza to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, oraz pleśni. Dlatego już w momencie budowy domu trzeba zatroszczyć się o efektywną i dokładną hydroizolację ścian fundamentowych. Warto dopilnować, żeby surowce użyte do zabezpieczenia były nienagannej jakości, gdyż potencjalne modyfikacje czy wymiany będą wyjątkowo skomplikowane. Warto również wziąć pod uwagę odmianę gruntu na jakim znajduje się dom. W przypadku piasków sytuacja nie jest skomplikowana, ponieważ łatwo przepuszczają wodę. Większym problemem są grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują w sobie wilgoć nawet przez wiele miesięcy. Z tego powodu przed rozpoczęciem budowy warto wykonać badania geologiczne. Firmy wykonujące takie usługi najczęściej znajdują się w większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale często oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Jakie materiały są niezbędne do zrobienia hydroizolacji piwnicy

Ważna jest dobra jakość materiałów z jakich robi się hydroizolację piwnicy. Jakich surowcow powszechnie się używa? Zazwyczaj są to papy i masy bitumiczne. Zwłaszcza papy bitumiczne muszą być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż wyróżniają się większą wytrzymałością. Nie można zapominać, że tego typu maty łatwo pękają podczas zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. Jeśli chodzi o grunty przepuszczalne najczęściej stosuje się masy bitumiczne rozsmarowane po ławach pędzlem. Kiedy dom stoi na gruntach słabo przepuszczalnych potrzebne może okazać się wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jakie są sposoby izolacji piwnicy? 

W sytuacji budynków z piwnicami, izolacja ścian fundamentowych umożliwia zwiększenie użyteczności tychże pomieszczeń. Dlatego warto dopilnować, żeby była ona dobrze wykonana:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed zbudowaniem fundamentów należy ochronić je przed podciąganiem wody gruntowej. W tym celu stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po zakończeniu tego etapu należy rozpocząć dalsze prace.
  • Drenaż – zrobienie drenażu niezbędne jest w przypadku niektórych typów gruntów oraz konstrukcji budynków. Na fundamenty często napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego potrzebne jest ich odpowiednie zabezpieczenie pod postacią drenażu.
  • Sezonowanie – po zbudowaniu ścian fundamentowych trzeba poczekać nawet kilka tygodni, żeby materiał dobrze wysechł. Ważne, aby w takim wypadku z układaniem następnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już fundamenty dobrze wyschną, ich powierzchnię należy starannie oczyścić. Kolejnym krokiem jest położenie tynku, a óźniej warstwy zabezpieczjącej przed wilgocią. Jeśli budynek jest podpiwniczony warto zastosować również izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja ścian fundamentowych zwłaszcza w przypadku domów posiadających piwnicę jest wyjątkowo istotnym kropkiem. Pozwoli w przyszłości z wodą przedostającą się do wewnątrz i kosztownych poprawek w zabezpieczeniu ścian fundamentowych.