Nawadnianie kropelkowe – kiedy Ci się przyda?

Nawadnianie kropelkowe – kiedy Ci się przyda?

W pierwszej kolejności powinno się dowiedzieć czym dokładnie jest metoda nawadniania kropelkowego, aby umieć w dowolny sposób rozmawiać o jej przeznaczeniach, potrzebnej infrastrukturze oraz wyłuszczyć zalety tego właśnie rozwiązania. System opiera się w swoim założeniu na stosunkowo prostej konstrukcji którą jest specjalnie przygotowany przewód główny (rura/przewód ogrodowy, przez którą przepływa woda) posiadający w liczne poboczne kanały mające mini otwory/mini zraszacze, które pozwalają transportowanie wody do każdej rośliny leżącej w miejscu działania instalacji.

Dobrze poświęcić uwagę także o to, aby przy stawianiu systemu uwzględnić zainstalowanie maszyny filtrującego wodę, ponieważ nie może być ona w ogóle zanieczyszczona. Skażona woda stanowi duże zagrożenie dla rozwoju roślin i jeśli będzie zła to o pozytywnym ich rozwoju możemy absolutnie zapomnieć. W pierwszej kolejności potrafi sprawiać wrażenie trochę wygórowanej ceny i zaangażowania w stosunku do płynących z tej metody efektów, jednak naprawdę jest całkowicie na odwrót. Systemy nawadniania kropelkowego rekomenduje się w życiu ich też na ogromnych przestrzeniach uprawnych, szklarniach czy sadach jak i w zdecydowanie mniejszych prywatnych ogródkach.

W uprawach warzyw takich jak np. ziemniaków lub pomidorów albo owoców tj. truskawek, borówek czy też drzewek owocowych pozwalają znaczące zredukowanie zużycia wody w celach uprawnych, bo potrzebują one bardzo dokładnie wyliczonego nawadniania, co ten system zapewnia. Rozwiązanie to na mniejszą skalę w prywatnym ogrodzie poza oszczędnością wody pozwala również możliwość automatyzacji metody, dzięki której możemy precyzyjnie zaplanować prace ogrodowe, biorąc pod uwagę przy tym tzw. czas podlewania. Zmniejszone wydatki mające związek z nawadnianiem kropelkowym to tylko kolejny miły aspekt.

W obu przypadkach wykorzystanie tejże sposobu zupełnie uniezależnia nas od faktu oczekiwania na życiodajny deszcz, na który w innych okolicznościach moglibyśmy wyczekiwać niczym zbawienia dla naszych roślin. Nad całym konstrukcją trzeba trzymać aktywną kontrolą, dzięki której rozróżniamy dwa rodzaje oddziaływania, a mianowicie jest to nic innego jak profilaktyka i usuwaniem dysfunkcji. Zapobieganie jest niczym innym jak kontrolą i ocenieniem sprawności instalacji, czyli stwierdzanie jej poprawnego funkcjonowania lub też nie na podstawie obserwacji. Pozbywanie się awarii to z kolei nic innego jak usuwanie problemu przez, co rozumiemy udrożnianie niedrożnych przewodów albo wymiana zużytego lub zepsutego filtra, a także wszystkich innych części stanowiących część konstrukcji.

Podsumowując wszystkie powyższe opisy i argument można śmiało powiedzieć, że metoda nawadniania metodą kropelkowym jest bardzo dobrym rozwiązaniem na każdą skalę. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z ogromną powierzchnią uprawną czy znacznie mniejszym domowym ogródkiem to kwestie pienieżne, organizacyjne i przy okazji poniekąd także ekologiczne przeważają, stojąc w opozycji przede wszystkim do tradycyjnych metod nawadniania roślin na ogromną skalę. Rozwój technologii, który umożliwił zautomatyzowanie tego rozwiązania znacząco redukuję zaangażowanie czynnika ludzkiego w tychże zadaniach. Odciążeni o ten aspekt mamy możliwość skupić się wyłącznie na doglądaniu działania metody i cieszyć się rezultatami pracy wykonywanej za nas przez starannie skonstruowaną instalację.