Nowe stopnie na starych schodach

Nowe stopnie na starych schodach

Schody często pełnią istotną rolę w mieszkaniach piętrowych. Są czymś w stylu łącznika między dołem, a górą. W wyniku częstego używania, finalnie czeka jepisany im los. Z wiekiem stają się coraz bardziej podatne na ubytki czy uszkodzenia. Tozupełnie normalne. Nie mniej jednak, porządnie wylane schody mogą się sprawdzać latami. Wyeksploatowaniu podlega głównie warstwa użytkowa. Tą w każdej chwili można odświeżyć. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się identyczne pytania. Spieszymy z odpowiedzią!

Co zrobić ze starymi schodami? 

Każdy chce mieć piękny, wypielęgnowany dom. Niestety podniszczone schody nie prezentują się estetycznie. W związku z tym, kiedy widać po nich objawy zużycia warto pomyśleć o ich odnowieniu.

Zdarza się, że schody nie nadają się do odnawiania. Spróchniałe panele czy wilgoć powodują, że drewno bardzo szybko traci na swym blasku. W tego typu sytuacjach opcją jest całkowite rozmontowanie wadliwych stopni. Pozbycie się popsutych desek daje okazję do zdefiniowania powierzchni schodowej od nowa. Wystarczy przygotować warstwę bazową i można startować

Kiedy drewno są w przyzwoitej(ym) stanie można pomyśleć nad ich renowacją. Z wykorzystaniem właściwych narzędzi i środków czyszczących można zdziałać wiele. W przypadku wszelkich działań – czy to związanych z wymianą stopni czy ich odświeżaniem najważniejszy jest pomysł. Fantazja potrafi tworzyć niestandardowe projekty. Nie tylko dobrze się one wyglądają, ale również są funkcjonalne.

Wymiana stopni – istotne kwestie

Wstawianie nowych stopni schodowych być wspaniałą rozrywką. Planowanie to bezsprzecznie najlepszy(a) element tego procesu. Sama wymiana nie jest przesadnie skomplikowana. Powinno się jednak pamiętać o pewnych podstawowych regułach. Jeśli planujemy przeprowadzić transformację(i) schodów warto zrobić to właściwie. Startuje od przygotowań i analizy wszystkich istotnych kwestii.

Ważne są wymiary schodów. Powinny mieć właściwie zbalansowaną wysokość oraz szerokość. Dobrą(ym) praktyką jest dostosowanie ich do wzrostu mieszkańców domu. Wyższe osoby wymagają szerszych stopni.

Trzeba również wziąć pod uwagę z jakiego materiału zbudowana jest baza. Ludzie z branży są zdania, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej użyteczne. Można je modyfikować według własnych upodobań.

Schody bezapelacyjnie muszą być bezpiecznie. W związku z tym konieczny(a) jest montaż poręczy. Chronią one przed upadkiem. Bywa, że dzieci lub seniorzy mają problemy w użytkowaniu schodów. Poza barierami warto więc pomyśleć o dołożeniu dywaników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy dosyć.

Jakie materiały wykorzystuje się do wymiany stopni?

Gdy zapadnie o wymianie stopni i o tym jak będą w przyszłości wyglądać schody, czas na zgromadzenie potrzebnych materiałów.

Czynność tą rozpoczyna się od wyboru rodzaju obicia schodów. W sklepach jest duży wybór materiałów. Należy wybrać te, które najbardziej nam pasują.

Popularnym wyborem jest drewno. Odpowiednio oczyszczone i przygotowane wygląda naprawdę elegancko. Kiedy jest właściwie zaimpregnowane może spełniać swoją rolę latami. Trzeba pamiętać, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w stu procentach identyczne. Będzie to rzutować na ogólny wygląd schodów. Jest to sprawa gustu właściciela.

Jeśli chcemy uzyskać wrażenie jednolitości, wtedy warto postawić na w panele. Są to materiały, które z powodzeniem można ulokować we wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) aranżacji. Ewentualne braki, które pokażą się na panelach stosunkowo łatwo naprawić. Czasem wystarcza wymiana jednego elementu, aby unormować sytuację. Co więcej panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie potrzebują też okresowej konserwacji.

Oprócz tego, do montażu potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest konieczna, warto ją praktykować. Czas zainwestowany na tą aktywność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać jak nowe.

Decydując o rodzaju pokrycia schodów, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą miejscowych producentów. Nierzadko można trafić drewno w korzystnej cenie. Takie, kraftowo cięte drzewo wspaniale dekoruje schody. Elbląg jest tutaj dobrym przykładem. Lokalne tartaki słyną ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się trwałością i kojącym leśnym zapachem.