Okna – czego na pewno o nich nie wiecie?

Okna – czego na pewno o nich nie wiecie?

Okna są dla większości osób zwykłym przedmiotem i niekoniecznie interesuje nas ich historia albo to jaką funkcję mogą spełniać. Istotne, żeby były szczelne i często pasowały do wystroju. Czy jednak macie świadomość od jak dawna w otworach okiennych są szyby? Albo jaką jeszcze funkcję mogą spełniać poza wpuszczaniem promieni słonecznych do pokoju? Większości osób nie interesują ciekawostki o oknach i szybach, a zdecydowanie warto poznać ich historię i zobaczyć co ciekawego mogą nam aktualnie zaoferować.

Ciekawostki o historii szkła

Szkło wynaleziono około 5000 lat temu, jednak w tamtych czasach produkowane było raczej nieświadomie. Nasi przodkowie nie widzieli potencjału szkła i tworzyli z niego niewielkie dekoracje, które miały taki kolor i kształt jaki akurat wyszedł i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero jakiś czas później zauważono, że można je kształtować. W związku z tym zaczęto tworzyć szklane naczynia.

Czy wiesz, że przed wynalezieniem szklanych szyb, domy zazwyczaj nie miały w ogóle otworów okiennych? Wszystko dlatego, że nie istniał inny materiał, który dałoby się wykorzystać jako osłonę przed warunkami atmosferycznymi. Dopiero około 100 roku naszej ery rozpoczęto produkcję szkła okiennego. Oczywiście nie były to okna plastikowe lub okna drewniane, które mamy aktualnie. Szkło nie było w pełni transparentne, ale nie było również ciemne. Dzięki temu do mieszkań wpadało niewiele promieni słonecznych. Historia szyb okiennych w Polsce sięga na pewno XIII wieku, jednak to także nie były tego typu okna jakie mamy dziś. Pierwsze, pierwsze szyby, które przypominały dzisiejsze okna zaczęły powstawać w XIV wieku, ale na większą skalę sprzedawane były dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Na początku były to tylko szyby w drewnianych ramach. Okna plastikowe pojawiły się na rynku w latach 60 XX wieku, a w Polsce spotkać je można było częściej dopiero w latach 70 XX wieku.

Czy wiesz jakie są najciekawsze okna na świecie?

Od dawna wiadomo, że okna, które mamy w domach różnią się bardzo mocno od tych, które znajdują się w świątyniach. To właśnie w świątyniach zazwyczaj podziwiamy kolorowe witraże, które są warte podziwiania. Właśnie dlatego to one są najczęściej oglądanymi oknami na świecie. Jednymi z najczęściej podziwianych są witraże w Sagrada Familia w Barcelonie. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu nie często obserwujemy okna w takim rozmiarze i kolorze. Następnym miejscem na mapie pięknych okien jest Kaplica Dziękczynienia w Dallas. Ten budynek posiada spiralę z okien, która pnie się aż do sufitu. Ciekawe okna bywają nie tylko w Kościołach. Dobrym tego przykładem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który zbudowany jest prawie w całości ze szklanych paneli. Każda szyba wygląda inaczej i dzięki temu wygląda trochę jak ekran telewizora. Jeżeli będziecie niedaleko Hilversum to koniecznie obejrzyjcie ten budynek! Kolejnym przykładem niezwykłego zastosowania okna jest chińskie Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. To właśnie tam gigantyczna szyba oddziela ludzi oglądających Akwarium od 49 milionów litrów wody z morskimi zwierzętami!

Ciekawostki o nowoczesnych oknach

Zaczynamy już przyzwyczajać się do smart urządzeń w domu. Mamy możliwość zdalnie włączać odkurzacz, zapalać i gasić światło lub odsłaniać i zasłaniać rolety. Nie jest dla nas mimo to oczywiste, że istnieją inteligentne okna. Na czym polega działanie SmartWindow? Decydując się na taką szybę możemy zminimalizować ilość urządzeń w domu. To właśnie na szybie możemy włączyć film lub program telewizyjny. To co ciekawe to, że tego typu szybę można połączyć z komputerem albo innym urządzeniem poprzez WiFi, Bluetooth, a nawet przez USB. Interfejs telewizora w szybie jest na dotyk i może niezwykle zadziwiać swoją użytecznością.

Artykuł został napisany we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa