Olejki eteryczne – jak tworzyć zestawy?

Olejki eteryczne – jak tworzyć zestawy?

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są lotnymi związkami, pozyskiwanymi z wielu fragmentów roślin (jest to zależne od tego, z jaką rośliną mamy do czynienia). Są one coraz popularniejsze i z tego względu jest ich na rynku już bardzo dużo. Dla wielu z nas stanowią źródło odporności i zdrowia (szczególnie dla naszych górnych dróg oddechowych) a także bez zarzutów sprawdzają się podczas chwili relaksu (zwłaszcza dzięki walorom zapachowym). Dzięki temu możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jakie korzyści przyniesie nam mieszanie olejków eterycznych?

Jest wiele metod na łączenie olejków eterycznych ze sobą. Jakie niesie to ze sobą korzyści? Poza zaletami zapachowymi, jakie powinniśmy dobrać do osobistych preferencji, jest jeszcze jedna zaleta – wzmocnienie oddziaływania na nas aromaterapii. Na taki efekt, możemy liczyć wtedy, w momencie w którym zmieszamy ze sobą oleje o bliźniaczych albo bardzo podobnych właściwościach. Wszystko oczywiście jest zależne od tego, jaki efekt jest przez nas pożądany i na czym nam najbardziej zależy. Kompleksowe dobranie olejków do naszych potrzeb da nam możliwość czerpania garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też kupić zestawy olejków eterycznych.

Jak mieszać olejki eteryczne?

Zależy od tego, jaki efekt chcemy wydobyć z naszych olejków eterycznych na takim ich zmieszaniu powinniśmy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnych olejków trzeba pamiętać o paru elementarnych zasadach, które pomogą nam dobrze mieszać ze sobą różnorodne warianty olejków:

 • Najlepiej będzie, jeśli olejki będziemy łączyć w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Zaczynając swoją przygodę z olejkami eterycznymi nie dajmy się porwać za bardzo – lepiej będzie, gdy rozpoczniemy od małej ilości składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, aby poczuć się pewnie w odpowiednim ich mieszaniu.
 • Jeśli mamy potrzebę użytkowaćolejków w zakresie leczniczym nie zapomnijmy o tym, żeby dobrać je w odpowiedni sposób, aby ich właściwości się wzajemnie dopełniały.
 • W momencie gdy pragniemy uzyskać, trwalszy i różnorodny zapach nie zapominajmy o łączeniu olejków w taki sposób, żeby pasowały do siebie pod względem trwałości – najlepiej jest mieszać olejki o krótszym czasie utrzymywania z tymi, utrzymującymi się dłużej.

Skuteczne sposoby łączenia olejków eterycznych

Dużo ludzikoncentruje się na tym, które olejki eteryczne najlepiej się ze sobą łączą. Zastanówmy się, więc na najbardziej popularnych, cenionych i działających połączeniach. A są nimi:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Wszystkie z wyżej wymienionych połączeń jest znane i rekomendowane.Trzeba dostosować aromaty oraz każde kompozycje do osobistych priorytetów. To pozwoli nam zaznać najwięcej satysfakcji oraz plusy używania olejków eterycznych. Nie zapomnijmy, że istotna w momencie kupna i mieszania olejków stanowi osobista przyjemność.