Panele fotowoltaiczne w Gdyni- czy warto?

Panele fotowoltaiczne w Gdyni- czy warto?

Ostatnio coraz częściej można zetknąć się z reklamami paneli słonecznych. Co to właściwie jest? I skąd tak duża ich popularność? Fotowoltaika w Gdyni wbrew niektórym opiniom nie są skomplikowanym urządzeniem. Krótko mówiąc ich podstawowym celem jest przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Co więcej w przypadku większej ilości mocy jest możliwość przesłania jej do  elektrowni. Dlatego coraz więcej właścicieli domów, oraz przedsiębiorców decyduje się na ich montaż, mając nadzieję na duże obniżenie opłat za prąd. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym popyt na panele fotowoltaiczne są programy oferujące dofinansowanie na ich zakup.

Minusy i zalety paneli fotowoltaicznych

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych warto rozważyć wszystkie plusy i przeciw, a także przemyśleć, czy posiadamy ku temu odpowiednie uwarunkowania. Należy pamiętać, że panele powinny być instalowane w miejscu nasłonecznionym, warto unikać miejsc zacienionych.
Pierwszym i ważnym plusem paneli słonecznych jest bez wątpienia to, że jest to ekologiczne źródło mocy. Posiadając własne panele na pewno uzyskujemy pewnego rodzaju samodzielność od rosnących cen za prąd,  co więcej energia słoneczna jest odnawialna co daje pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez ograniczeń. Faktem jest, iż w sezonie letnim produkcja prądu będzie znacznie wyższa, niż w zimą, dlatego w przypadku wyprodukowania nadwyżki energii elektrycznej można przekazać do elektrowni, aby następnie odzyskać go w sezonie ograniczonego natężenia światła.  Na pewno zwiększona sława paneli wynika z programów z dotacjami na ich montaż. Jak widać fotowoltaika ma wiele zalet, a jakie są jej wady?
Na pewno ich koszt. Mimo ulg podatkowych i dotacji nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, produkcja energii zależna jest od  ilości dni słonecznych, a w Polsce niestety nie jest ich zbyt wiele. Na pewno o panelach fotowoltaicznych można powiedzieć jedno- mają one więcej plusów, niż wad dlatego warto rozważyć ich zainstalowanie jeżeli tylko mamy takie możliwości.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o inwestycji w fotowoltaikę, należy rozważyć jaką instalację wybrać? Przed zakupem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać odpowiedniej, gdyż panele fotowoltaiczne są niewątpliwie zakupem na lata. Ważne, aby były trwałe i dobrej jakości, nie bez znaczenia jest odporność na warunki atmosferyczne. Są to aspekty, które przemawiają za nie oszczędzaniem na zakupie paneli fotowoltaicznych. Warto przeznaczyć więcej gotówki, aby mieć pewność, że nie będą sprawiały kłopotów już po kilku latach czy nawet miesiącach. Znaczący wpływ na ich trwałość mają nie tylko surowce z jakich są wykonane, ale także właściwy ich montaż. Niewłaściwie zamontowane panele są przyczyną problemów, nawet jeżeli jakość ich wykonania jest idealna.

Dofinasowanie fotowoltaiki w Gdyni

Trójmiasto, a szczególnie Gdynia jest miastem, posiadającym jeden z najlepszych poziomów nasłonecznienia w Polsce, dzięki czemu na produkcję odpowiednich ilości energii elektrycznej. Dlatego szczególnie tam warto zainwestować w to źródło prądu. W Gdyni już od 2016 roku dostępne są dotacje miejskie na zakup paneli słonecznych. Można tutaj otrzymać zwrot nawet 25procent wartości paneli. W 2021 r. program Mój Prąd 3.0 umożliwia nawet 3000 zł dofinansowania do tego zakupu. Zainteresowanie jest tak duże, że z pewnością nie każdy zdoła z niego skorzystać. Jednakże istnieje również możliwość uzyskania dotacji z programu Czyste Powietrze, i tutaj wysokość dofinansowania jest znacznie wyższa, bo wynosi 5000 zł. Ci, nie otrzymają środków w ramach żadnego z programów mogą otrzymać nowo uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na odpowiednich zasadach.