Petel – co warto o nim wiedzieć?

Petel – co warto o nim wiedzieć?

Prawo dotyczące ogrzewania wprowadza większe restrykcje.Ograniczają one chęć sprzedaży niskiej jakości kotłów a także niezbyt ekologicznych paliw. To jest właśnie powód, dla którego w ostatnich latach piece na pellet zyskały na popularności. Taki rodzaj paliwa ma też bardzo dużą wydajność.

Pelet – z czego się go produkuje?

Pelet jest to paliwo pod postacią granulatu w kształcie sprasowanych wałków wielkości 6-8 milimetrów i a jego maksymalna długość to 30 mm. Pelet jest produkowany z biomasy, czyli odpadów z produkcji rolnej które zostały sprasowane z użyciem wysokiego ciśnienia. Wyróżnia się kilka typów:

pelet drzewny który jest produkowany z trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro produkowany z słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet który jest produkowany z łusek słonecznika;
pelet który jest produkowany z innych odpadów.

Niemniej jednak ze względu na przeznaczenie można go podzielić na dwie grupy. Pelet przemysłowy który wykonuje się m.in. ze słomy. Sprawia on, że ogrzewa się budynki publiczne a także użyteczności przemysłowej. Pelet który jest stosowany w domach jest z reguły z drzew. Produkuje się go z resztek które pochodzą z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych. Pamiętaj że muszą one być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń zarówno chemicznych czy też mineralnych.

Czy pelet naprawdę jest tak bardzo ekologiczny?

Pelet to bardzo wydajne paliwo, z tego powodu, że jego wartość
energetyczna wynosi średnio 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu pół procenta. Natomiast kaloryczność dwóch kilogramów peletu odpowiada kaloryczności 1 l oleju opałowego. Niemniej miej w pamięci że wszystko zależy także od kotła na pelet i również dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, na przykład DIN PLUS lub EN PLUS o bardzo wysokiej klasie od profesjonalnego sprzedawcy. Pelet który posiada certyfikat powinien być w posiadaniu odpowiedniego oznaczenia. Do zastosowań komercyjnych a także domowych według standardu EN PLUS wyróżnia się:

klasę właściwości A1 – jest to najwyższa jakość pelet który jest w posiadania wysokich parametrów spalania i bardzo niskiej ilości popiołu a także azotu.
klasę właściwości A2 – pelet jest stosowany w dużych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, który może powstać z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego.