Plusy zainstalowania pompy ciepła

Plusy zainstalowania pompy ciepła

Na przestrzeni ostatnich lat bardzo często mówi się o tematach ekologicznych oraz przyjaznych dla środowiska naturalnego możliwościach. Często mamy do czynienia z opakowaniami, które trafią do recyklingu, ograniczeniami, które dotyczą używania plastiku. Dołóżmy do tego jeszcze takie urządzenia jak panele fotowoltaiczne oraz elektrownie wodne albo wiatrowe. To wszystko ma pomóc matce naturze i doprowadzić do tego, żeby bardziej wykorzystywać dobrodziejstwa natury, i nie produkować większej ilości szkodliwych czynników. Pompy ciepła rokrocznie stają się coraz popularniejsze. Jakie są zalety z ich posiadania?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które do funkcjonowania wykorzystuje duży potencjał matki natury. Najczęstszym źródłem energii dla pom ciepła są wody gruntowe, sam grunt a nawet powietrze. Taka instalacja składa się z dwóch elementów – górnego i dolnego, a jej funkcjonowanie polega właśnie na przepompowywaniu z dolnego źródła energii do górnego. Istnieją różne rodzaje tych urządzeń:

Wszystkie z wymienionych rozwiązań cechuje się różnym źródłem ciepła dolnego. Wszystko zależy od tego, w którym regionie mieszkamy i jakie są nasze wymagania dotyczące temperatury, taki typ pompy powinniśmy wybrać.

Atuty posiadania pompy ciepła.

Wyposażenie domu w pompę ciepła ma kilka korzyści, które powinien znać każdy, kogo interesuje kupno takiego urządzenia. Najlepszymi przykładami są:

  • Pompa ciepła jest ekologiczna, dzięki niej w stu procentach wykorzystujemy to, co dała nam natura – powietrze i woda. Co za ty idzie – nie zanieczyszczamy planety.
  • Oszczędność – budując lub remontując dom musimy przygotować się na ogromne wydatki na każdym etapie budowy. Podejmując decyzję o montażu pompy ciepła, mamy pewność, iż wydane pieniądze zaprocentują w przyszłości. W pierwszej kolejności dlatego, iż pompy ciepła są bardzo wytrzymałe, bo mają żywotność nawet do 30 lat, a po drugie – nie trzeba przejmować się już kupnem opału. Stanowi to ogromne odciążenie budżetu, gdyż najnowsze reguły UE dotyczące emisji gazów, już niedługo wyeliminują różne rodzaje opału.
  • Stu procentowe bezpieczeństwo dla nas i naszych bliskich – pompy ciepła są w pełni bezpieczne. Nie grozi nam żaden wybuch, tak jak w przypadku źródeł ciepła, napędzanymi paliwami stałymi.
  • Pompy ciepła są niewielkich rozmiarów, dzięki temu potrzebują mniejszej powierzchni a także są bardzo łatwe w montażu – nie trzeba się zatem przejmować dodatkowymi opłatami, które pokryją przygotowanie osobnego wnętrza – może to być jakiekolwiek pomieszczenie gospodarcze.