Problem z dzikami plądrującymi działkę – jak go zażegnać?

Problem z dzikami plądrującymi działkę – jak go zażegnać?

Dziki znane są ze swoich ogromnych rozmiarów i siły. Mimo, że ich naturalne środowisko stanowią lasy, nieraz można je spotkać w okolicach miejsc zamieszkanych przez człowieka. Trzeba na nie uważać, gdyż mogą być niszczycielskie dla naszych upraw.

Dziki plądrujące sady i ogrody to zjawisko dosyć często spotykane. W poszukiwaniu pożywienia wparowują na działki siejąc popłoch. W zasadzie wyłącznie ogrodzenia betonowe skutecznie je powstrzymują.

Co można zrobić aby ochronić swój majątek przed żywiołem jakim są dziki? Oto parę metod.

Dzik jest dziki, dzik jest zły

Za najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia swojej(go) własności uznaje się ustawienie właściwych urządzeń barierowych. Istnieje wiele rodzajów barier. Żeby efektywnie postawić się dzikom ogrodzenie musi być wytrzymałe.

Dlatego, gremialnie w obszarach intensywnie zalesionych stawia się ogrodzenia betonowe. Ich odporność powoduje, że groźne zwierze nie jest w stanie ich staranować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie sobie poradzić, o tyle ogrodzenia betonowe skutecznie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych działkach spotkać można również ogrodzenia elektryczne. Napięcie elektryczne pozwala odstraszyć dzika i daje gospodarzowi spokojny sen. Ale stosowanie tego rodzaju barier uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swoich dóbr nie chodzi przecież o to by uśmiercić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem okazują się ogrodzenia betonowe.

Kto spotyka dzika, ten na drzewo szybko zmyka

Przy spotkaniu z dzikiem podstawową regułą jest zachowanie spokoju. Bez wątpienia nie jest to proste zadanie, ale utrzymanie strachu w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu.

Należy unikać zamaszystych ruchów i krzyku. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z odległości – często dziki same decydują się opuścić dany obszar. Głośne odłosy mogą być pomocne w odstraszaniu zwierzęcia.

Dziki w okolicy? Nie kuś losu

Kiedy zamieszkujemy terytoria, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) działanie uprzedzające pozwoli nam w przyszłości uniknąć potencjalnych kosztów.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać jedzenia na zewnątrz. Zapachy mogą kusić dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo sprawnie potrafią sobie dawać radę z różnymi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są zapory. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tym przypadku najbardziej odpowiednie. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto skonsultować się z specjalistą. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale także je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają wytrzymałość, która pozwala im trwać latami.