Profesjonalny sklep ogrodniczy – jak go znaleźć? Po czym można poznać specjalistyczny sklep ogrodniczy?

Profesjonalny sklep ogrodniczy – jak go znaleźć? Po czym można poznać specjalistyczny sklep ogrodniczy?

Obecnie niemal w każdym domu można znaleźć rośliny. Nadają one pomieszczeniom pięknego wyglądu. Jednakże, aby móc się nimi cieszyć przez wiele lat, trzeba nie tylko zapewnić im odpowiednie warunki, ale również zatroszczyć się o to, aby sadzonki które kupujemy były odpowiedniej jakości z pewnego źródła. Niegdyś chcąc zakupić roślinę czy to do domu, czy do ogrodu, można było szukać je w centrach ogrodowych, na bazarkach czy też można było odkupić od osoby prywatnej. Gdzie teraz warto znaleźć rośliny? Są one dostępne prawie wszędzie: w internecie, w marketach budowlanych, a także ogólnospożywczych, w szkółkach roślin. Często wybierając się na zakupy spożywcze można spotkać ciekawe gatunki. Gdzie wyposażyć się w najładniejsze rośliny do domu i ogrodu? Czy w marketach jest urozmaicony wybór roślin i czy warto tam kupować? 

Rośliny do domu i ogrodu – o czym trzeba pamiętać?

Kupując sadzonki warto zwrócić uwagę nie tylko na ich ogólną prezencję i cenę, ale też na jakość. Aby zdrowo rosły i cieszyły nas pięknym wyglądem, po transporcie ze sklepu muszą się przyjąć w nowym otoczeniu. Przed zakupem warto mieć pewność, że roślina nie choruje, lub nie ma pasożytów. Należy zwrócić także uwagę na to jak był nawadniany – jeśli ma zbyt mokre podłoże, jest duże ryzyko, że  korzenie zgniły i wówczas nie da się go ocalić. Z tego powodu niekiedy warto wydać więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że wybrany okaz będzie dobrze rósł przez lata. Oczywiście bardzo ważną sprawą jest to, gdzie takie rośliny będziemy kupować. Czy sadzonki znalezione w markecie budowlanym będą tak samo dobre, jak te z centrum ogrodniczego? Gdzie najlepiej kupować sadzonki?

Czy opłaca się kupować rośliny w centrum ogrodniczym?

Kupno roślin w specjalistycznym centrum ogrodniczym często jest właściwym pomysłem. Oprócz pięknych, nienagannej jakości sadzonek można tam liczyć na pomoc specjalistów. Na pewno doradzą oni w kwestii wyboru okazów, które będą dopasowane do warunków, które jesteśmy w stanie im zapewnić. Co więcej, obsługa znająca się na roślinach potrafi o nie dobrze zadbać i we właściwym czasie potrafi wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości. Takim przykładem może być sklep ogrodniczy w Olsztynie –  bardzo popularny i ceniony. W Abies Ogrody można znaleźć zdrowe sadzonki, a także specjalistyczną poradę jak o nie dbać w domu. Ponadto można tam również skorzystać z profesjonalnego projektowania terenów zielonych, a następnie zakupić potrzebne, zdrowe sadzonki.

Zakup roślin doniczkowych w dużych sklepach

Obecnie większość marketów posiada w swojej ofercie bardziej, bądź mniej rozbudowany asortyment roślin do domów i ogrodów. Kuszą one łatwą dostępnością, a także stosunkowo niską ceną. Robiąc zakupy spożywcze można przy okazji zakupić sobie jakąś sadzonkę. Warto zadać sobie pytanie – czy jest to korzystne rozwiązanie? Czy na pewno market jest nam w stanie zapewnić dobre i zdrowe rośliny? Często takie rośliny ładnie prezentują się w sklepie, aczkolwiek po pewnym czasie od zakupu zaczynają marnieć. Z czego to wynika? Zazwyczaj powodem nieodpowiednie warunki transportu z plantacji do marketu. Taka kilkugodzinna podróż w niskich temperaturach może znacząco skrócić żywotność takiej rośliny. Ponadto w marketach nie ma wykwalifikowanego personelu, który zdaje sobie sprawę dbać o rośliny. Często efektem nieprawidłowego przechowywania kwiatów są pasożyty, które przyczyniają się do tego że sadzonka po kilku dniach w na sklepowych półkach obumiera. Co więcej warto być świadomym tego, że po dostarczeniu takiej rośliny do domu możemy przenieść szkodniki na nasze domowe okazy. Z tego powodu przed kupnem roślin w takich sklepach należy dobrze się im przyjrzeć. 

Czy warto kupować rośliny przez internet?

Kolejnym miejscem, które trzeba rozważyć wybierając rośliny jest internet.Teraz Obecnie wiele sklepów z roślinami oferuje wysyłkę swoich roślin do klientów. Na pewno zaletą jest to, że można w takim sklepie wyposażyć się w rzadko spotykane gatunki. Oczywiście należy liczyć się z tym, że tak zakupione sadzonki po dotarciu do naszego domu zmarnieją, gdyż zaszkodzi im transport. Dlatego należy znaleźć dobre sklepy internetowe z roślinami, które mają doświadczenie w odpowiednim pakowaniu roślin, tak, aby jak najmniej uszkodzić roślinę.