Przez jak długi czas trwają wiazanki pogrzebowe?

Przez jak długi czas trwają wiazanki pogrzebowe?

Śmierc bliskiej osoby to zawsze trudne chwile. Wiąże się to z przemyśleniami na temat nieuchronności śmierci. Osobie zmarłej należy się godny pogrzeb. W ten sposób, zgodnie z tradycją oddaje się szacunek bliskim zmarłym.

Uroczystościom pogrzebowym towarzyszą różne obyczaje, które kultywuje się od lat w celu zachowania pamięci po zmarłych.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z przyziemnym życiem są kwiaty – rozważane jako symbol przemijania. Wspólnym mianownikiem, który uczestnicy pogrzebu składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Dlaczego wiązanki pogrzebowe stały się stałym elementem pogrzebów?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym stwierdzeniu odrobina prawdy? W naszej kulturze utarło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelakich. Ważne wydarzenia, rocznice przeważnie okraszane są kwiatami.

Podobnie rzecz ma się z kwiatami pogrzebowymi. Mają one być znakiem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Symbolizują one również żałobę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po danym czasie więdnie – wobec tego wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter również metaforyczny. Uplastyczniają cykl ludzkiego życia, którego nieodłączną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zlecenie przygotowują kwiaciarnie. Kompozycje wykorzystywane na pogrzebach charakteryzują się stonowaną kolorystyką. Ma to dodatkowo motywować do refleksji.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych rozmiarów. Na grobach składane są zarówno małe wiązanki pogrzebowe, jak i złożone kompozycje. Występuje także tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Które kwiaty najlepiej sprawdzają się przy wieńcach pogrzebowych?

Do tworzenia wiązanek pogrzebowych najczęściej wykorzystuje się kwiaty o dość spokojnym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest całkiem złożonym procesem, który wymaga od producenta precyzji. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły bądź półokrągły kształt i powstają na floretach lub iglastych gałązkach.

Do przygotowanego podkładu przyczepia się kwiaty – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, kształtem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można położyć na grobie, ale też umieścić do wazonu.

Jak długo powinny leżeć kwiaty po pogrzebie?

Jednym z efektów pogrzebu, jest zasypanie grobu kwiatami. Przez jaki czas powinny one w ten sposób okraszać grób?

Jest tradycja, która mówi o okresie 6 tygodni. Inne głosy mówią o czterech tygodniach. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez ciągłego dostępu do wody po dużo krótszym czasie zaczynają więdnąć.

Z przyczyn praktycznych zatem, usunięcie kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje zazwyczaj szybciej niż nakazuje tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach rodzina podejmują się posprzątania grobu i doprowadzenia go do ładu po uroczystościach pogrzebowych.