Rolety, plisy czy zasłony – co i kiedy wybrać?

Rolety, plisy czy zasłony – co i kiedy wybrać?

Okna stanowią istotny punkt naszych mieszkań. Pozwalają obserwować świat zewnętrzny i dają dopływ światła słonecznego, regulują także temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają gapiom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co wpływa na naszą prywatność.

Między innymi dlatego na oknach montuje się różnego rodzaju konstrukcje. Zakładając na okna plisy, rolety bądź zasłony chcemy też by całość dobrze się prezentowała.

Niebagatelna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich fason. Projektując wnętrze zazwyczaj będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą wnętrza. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one charakteryzują?

Co najlepiej sprawdza się na oknach?

Rynek proponuje nam liczne dekoracje okienne. Współczesna technologia pozwala na produkowanie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z wykorzystaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ słońca do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do spania.

Dotychczas najpopularniejszą opcją były zasłony. Ciężkie i stylowe potrafią wpłynąć na oblicze całej(go) wystroju. W zależności od wykorzystanej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Ponadto w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od pory roku czy własnego widzimisię.

Inną często spotykaną opcją na naszych oknach są rolety. Cechują się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają i odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być produkowane z różnorakich tkanin.

Rolety można regulować, dzięki czemu uzyskujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby momentu. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które wiążą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w łatwy sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy zrealizowac powzięty cel.

Dlaczego warto postawić na plisy?

Warto poświęcić trochę uwagi plisą. Są one alternatywą dla typowych rolet. Różnica między nimi polega na metodzie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować dwustronnie. Jest to rozwiązanie zdobywające coraz większą uwagę.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch listwach, które wmontowane w ramę okienną manipulują tkaniną. Mechanizm pozwala przy użyciu sznurka zwijać materiał w estetyczną harmonijkę. Jest to korzystne z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym walorem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są zwłaszcza chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Możliwość dwukierunkowego sterowania tkaniną pozwala, zależnie od chęci, zasłonić część lub całość pomieszczenia. Jest to rozwiązanie cenione też w miejscach użytkowych.

Pośród mankamentów plis wymienia się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci występującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można użyć plisy z materiału odpornego na wilgoć.

Czy plisy sprawdzą się w każdym wnętrzu?

Pierwszorzędną sprawą jest to, czy plisy będą spełniać nasze cele co do użyteczności. W takim układzie cechy estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa komponowała się z resztą otoczenia.

Bez wątpienia warto zaglądnać do właściwego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) postrzegania kluczowe. Dzięki takiemu spojrzeniu na pewno łatwiej będzie przeprowadzić zakupy.