Rolety rzymskie – piękne i praktyczne

Rolety rzymskie – piękne i praktyczne

Nowy właściciel domu lub mieszkania wcześniej czy później styka się z istotnym dylematem – jak zaaranżować przestrzeń okienną? Oferta na rynku jest szeroka – od prostych firan, poprzez rolety przeciwsłoneczne, żaluzje drewniane i aluminiowe, aż po rolety rzymskie. Oczywiście tego typu dekoracja okienna musi pełnić funkcję nie tylko ozdobną, ale również zasłaniać wnętrze przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, czy wścibskim okiem sąsiadów. Każda z opcji dostępnych na rynku ma swoje minusy i plusy.

roleta rzymska

Wybór odpowiedniej zależny jest od wykończenia wnętrz, wielkości okna, możliwości finansowych. Jednym z najczęściej kupowanych opcji jest roleta rzymska, która wytwarzana jest w wielu różnych typach, a co za tym idzie jest uniwersalna i pasuje prawie wszędzie. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są wady i plusy rolety rzymskiej? Jak znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie do naszego domu? Gdzie najlepiej kupić roletę rzymską?

Roleta rzymska – czym właściwie jest?

Roleta rzymska jest zasłoną okienną wyjątkowo chętnie kupowaną przez właścicieli domów i mieszkań. Scala ona w sobie estetykę firan i funkcjonalność rolet zwijanych. To, co ją odznacza, to piękne marszczenia, które powstają przy podnoszeniu rolety do góry. Jest to bardzo ciekawy element ozdobny. Rolety rzymskie występują na rynku w wielu wersjach kolorystycznych, czy wielu wersjach materiałów. Zależnie od surowca z jakiego są wykonane, pełnią głównie funkcję ozdobną, bądź zaciemniającą. Rolety rzymskie można znaleźć gotowe, bądź wyprodukowane na wymiar, dzięki czemu można je dobrać prawie do każdego okna.

Rolety rzymskie – minusy i zalety

Dzięki wielu odmianom, rolety rzymskie stały się bardzo popularne, jednakże jak każde rozwiązanie mają zarówno wady jak i zalety. Do ich najistotniejszych zalet należą przede wszystkim piękne walory dekoracyjne dzięki niezwykłym marszczeniom tworzącym się podczas podnoszenia rolety. Co więcej można tu też wymienić dopasowanie prawie do każdego rodzaju pomieszczenia – to dzięki urozmaiconemu wyborowi materiałów, a także kolorystyki. Bezdyskusyjną zaletą jest możliwość ich prostego czyszczenia. Trzeba je zdjąć i włożyć do pralki, co nie jest możliwe w przypadku zwykłych rolet okiennych. Tak wiele korzyści, sprawia, że można nimi udekorować każde pomieszczenie. Jak widać ten typ rolet posiada dużo zalet, a jakie są jego wady? Przede wszystkim koszt. Rolety rzymskie, szczególnie te robione na zamówienie w Warszawie nie należą do najtańszych rozwiązań. Co więcej rolety rzymskie przez swoje wyjątkowe marszczenia bardzo łatwo się brudzą, a po ich wypraniu mogą powstać się nieestetyczne zagniecenia. Rolety rzymskie najlepiej prezentują się na niezbyt szerokich oknach. Na tych bardzo dużych, mogą nie być już tak efektowne. Przed wybraniem dekoracji okiennej dobrze prezentującej się w naszym wnętrzu na pewno należy rozważyć wszystkie minusy i zalety, i dobrać takie, które będzie dla nas najodpowiedniejsze.

Rolety rzymskie – do jakich pomieszczeń?

Rolety rzymskie są bardzo uniwersalne i bardzo dobrze wpasują się jako dekoracja wnętrz w domach, jak i firmach. Urozmaicony wybór barw sprawia, że mogą nadać pomieszczeniom elegancji, jak i sprawić, że będzie ono przytulniejsze. Rolety rzymskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią klasyczne firanki, ale także dla tych, które nie przepadają za zwijanymi roletami. Mogą być pięknym uzupełnieniem pomieszczeń w stylu retro, współczesnych wnętrz skandynawskich, oraz przytulnych pokoi dziecięcych. Doskonale sprawdzą się również w sypialni – trzeba jedynie dopasować materiał, który skutecznie zaciemnia. Rolety rzymskie mogą także wyglądać jak zwykła firanka – wystarczy wybrać właściwy materiał.

Rolety rzymskie – gotowe czy na wymiar?

Rolety rzymskie można zakupić zarówno gotowe – dla standardowych okien, jak i na zamówienie – dla niestandardowych rozwiązań. W przypadku rolet na wymiar wybór tkanin jest znacznie szerszy, aczkolwiek warto liczyć się również z większą ceną. Istotne, aby rozmiar był odpowiednio dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie wyglądać estetycznie, jeżeli będzie za krótka lub za długa. Jeżeli gotowe rolety nie pasują do naszego okna, nie warto oszczędzać – na pewno lepiej zamówić roletę szytą na wymiar.