Wieńce i bukiety na uroczystości pogrzebowe – w jaki sposób powstają? Dlaczego tyle kosztują?

Wieńce i bukiety na uroczystości pogrzebowe – w jaki sposób powstają? Dlaczego tyle kosztują?

Dobór właściwych kwiatów na wiązankę lub wieniec

Trafiają się w życiu każdego człowieka takie momenty, gdy słowa nie są w stanie wyrazić tego co przeżywamy. Jedną z takich sytuacji będzie pochówek bliskiej osoby. Wiązanki są wówczas przepięknym sposobem, by wyrazić swoje emocje. Oddają ubolewanie i wspomnienie po tych, którzy odeszli. 

Wyjątkowo istotną sprawą stał się dobór odpowiednich kompozycji na pogrzeb. O wyborze kompozycji na grób czy na ceremonię pogrzebową decyduje wiele czynników takich jak zażyłość, którą się darzyło zmarłego, zasobność portfela a także nasze własne preferencje. W trakcie zlecania kompozycji na grób bardzo ważne są szczegółowe a także dokładne ustalenia, aby florysta był w stanie wykonać sumiennie taką kompozycję, jaką się od niego oczekuje, zwłaszcza, że takie wyroby florystyczne nie należą do najtańszych. 

W Polsce zostało przyjęte, że na pogrzeb przynosi się kwiaty żywe. Chociaż w wielu kwiaciarniach nie brakuje wiązanek pogrzebowych oraz wieńców pogrzebowych zrobionych ze sztucznych kwiatów, które nierzadko wyglądają równie dobrze, co żywe egzemplarze, ich zamawianie nie jest polecane. Nie ma precyzyjnie określonych zasad, które wskazują, czy osoba biorąca udział w pogrzebie ma przynieść bukiet, wieniec pogrzebowy a może jednak wiązankę pogrzebową. Warto niemniej jednak na spokojnie przemyśleć tę kwestię i zdecydować się na takie rozwiązanie, które uwzględni stopień zażyłości ze zmarłym. Najbliżsi krewni oraz przyjaciele kupują bardzo duże wieńce pogrzebowe, natomiast dalsi znajomi decydują się na niewielkie, skromne wiązanki pogrzebowe.

Popularnymi kwiatami na pogrzeby stały się kalie i to akurat one zostają najczęściej wybierane na kompozycje pogrzebowe, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy wykonywaniu kompozycji na grób zastosować inne gatunki kwiatów. Nie ma tu znaczenia czy są to złocienie, goździki, róże czy inne odmiany. Dobór kwiatów powinien zależeć od preferencji bliskich, tak samo jak kolory wstęg żałobnych. Kalkulując koszt kompozycji pogrzebowych, zmuszeni jesteśmy wziąć pod uwagę kilka spraw. Liczy się lokalizacja kwiaciarni – te w sporych miejscowościach są zazwyczaj droższe, identycznie jak te zlokalizowane blisko cmentarzy. Istotny jest również prestiż określonego zakładu florystycznego.

Na koszt bukietu wpływa przede wszystkim rodzaj kwiatów, ich liczba oraz dostępność. Im bardziej pospolita roślina, tym niższy jej koszt. Gerbery, goździki, chryzantemy, róże – zapewniają nam duże oszczędności. Na koszt ma również wpływ fakt czy wiązankę pogrzebową odbierzemy samodzielnie czy ma być dostarczona na pogrzeb. Kwiaciarnie w Szczecinie dają możliwość wyboru swoim klientom. 

Czy istnieje różnica między wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najpopularniejszych kompozycji na grób zalicza się wieńce oraz wiązanki, które odróżniają się metodą ułożenia kwiatów, wielkością i ceną.

Przyjęło się, że najbliższa rodzina decyduje się na pokaźnych rozmiarów wieńce pogrzebowe. Ułożenie to charakteryzuje się formą. Kwiaty układa się tutaj zazwyczaj na formie koła albo łezki, umieszczając je na specjalnym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dosyć sztywny a także odporny, kwiaty są tutaj ułożone w regularną kompozycję, uzupełnione zielonymi wstawkami oraz zwieńczone wstęgą ze słowami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zazwyczaj są dość duże, do ich stworzenia wykorzystuje się przeróżne gatunki roślin. Łącznie wykorzystuje się tutaj aż kilkadziesiąt sztuk kwiatów. Stąd też wynika koszt takiej formy. Zależnie od rozmiaru może ona kosztować kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Wybierając mniejszy wieniec pogrzebowy, możemy nieznacznie zaoszczędzić.

Odmiennym rodzajem kompozycji umieszczanych na grobach będą wiązanki pogrzebowe. To nieco drobniejsze kompozycje, które są jednocześnie znacznie tańsze niż klasyczne wieńce. Do ich stworzenia używa się bardzo często kilkanaście sztuk kwiatów, co automatycznie zniża cenę. Wiązanki pogrzebowe są małe, średnie lub bardzo duże i to zdecydowanie rzutuje na ich cenę. Ceny wiązanek zaczynają się już od 40 złotych. Szczecin, tak jak i znaczna część miast w kraju daje szeroki wybór kompozycji na grób wykonanych z różnorodnych kwiatów, dowolnej wielkości oraz dostosowanych do zasobności portfeli. Niezależnie od tego, jakie formy wybierzemy, musimy pamiętać, że są one jedynie symbolem. Czy to ogromny wieniec, czy skromniejsza wiązanka ewentualnie jedna róża – wszystkie formy odnajdą się równie świetnie. Tym, co naprawdę się liczy, to nasza pamięć oraz znak, który wykonujemy w stronę zmarłego i jego bliskich.