Z czego stworzone są okulary?

Z czego stworzone są okulary?

Teraz coraz więcej osób walczy na co dzień z problemami ze wzrokiem. Niektórzy wolą nosić tzw. kontakty druga grupa pozostaje przy tradycyjnym rozwiązaniu w postaci okularów. Decyzja dotycząca tego, co będziemy stosować codziennie jest kwestią osobistą, jednak w większości sytuacji okuliści radzą, aby posiadać jedną parę okularach, dopasowanych do naszej wady, nawet jeśli na stałe korzystamy z soczewek kontaktowych. Jak w takim razie zbudowane są okulary?

Budowa okularów

Wiele ludzi żyje w przekonaniu, iż okulary składają się z dwóch fragmentów: szkła i oprawek. Nie jest to jednak taka prosta sprawa jak mogłoby się zdawać. Okulary są zbudowane z:

  • tarczy (okular) – można po prostu określić jest jako szkła
  • nanośników – niektórzy nazywają je “noskami” gdyż ich podstawowym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w wielu modelach są one regulowane
  • zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone w dół, żeby prawidłowo trzymały się za uszami
  • mostek – czyli górna część oprawki, przestrzeń w która łączy ze sobą dwie części oprawki
    front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej

Warto przywiązywać wagę do tego, w jaki sposób są zbudowane okulary, które chcemy zakupić. Jest to ważne z kilku powodów, zwłaszcza optycznych – odległość soczewki od oka, czy samo umiejscowienie okularów na nosie.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas wyboru okularów?

Najważniejszym elementem jest przede wszystkim nasz wzrok i to, aby po prostu jak najlepiej widzieć. Dla niektórych jest to kwestia fundamentalna, jednak nie ma nic złego w tym, iż są osoby, stawiające na równi z funkcjonalnością także wygląd – swój i oprawek. Przesłanki będą rozmaite, ważne jednak, żeby pamiętać o tym, że okulary muszą być dobrze dopasowane, do wady jaką posiadamy.

Jak poprawnie dopasować okulary?

Okulary muszą być dopasowane do właściciela pod każdym względem. Ważne jest, aby okular był w poprawnej odległości od oka, w taki sposób aby, nie spowodować pogorszenia się wzroku – do tego kluczowe jest poprawne określenie cylindra, sfery a także osi. W każdym z tych procesów pomoże nam profesjonalny okulista, który podpowie oraz odpowiednio dobierze okulary do wady wzroku. Znalezienie dobrego fachowca w większych polskich miastach jak np. Koszalin, Toruń czy Katowice jest prostym zadaniem. Należy jednak pamiętać, żeby przed umówieniem wizyty zobaczyć w internecie stronę miejsca, w którym mamy zamiar kupić nowe okulary, tak, aby odpowiednio dobrać ofertę do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Źródło: Optyk Koszalin.