Źródła energii cieplnej oraz metody grzewcze?

Źródła energii cieplnej oraz metody grzewcze?

Energia cieplna służy do nagrzewania budynków oraz wody użytkowej. Obejmuje ona najczęściej znaczną część zapotrzebowania energetycznego budynku. Może być wytwarzana i dostarczana do domu przy pomocy różnych metod oraz źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Co to jest energia odnawialna? Jakie występują rodzaje rozwiązań grzewczych?

Pochodzenie energii cieplnej

Do źródeł energii cieplnej zaliczamy: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym wyróżniają się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła wykorzystują energię geotermalną lub ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można zdobyć za darmo aż w 75 %  z otoczenia, tylko pozostałe 25% trzeba kupić w postaci energii elektrycznej. Uzyskiwanie energii cieplnej z natury to morze zalet. Stosując ten typ ogrzewania nie ulatnia  się dwutlenek węgla, jest to niekończące się źródło energii, koszty ogrzewania są niskie, nie jest się zależnym od dostawców energii. Bardzo ważne jest tu korzystanie z fachowego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz prawidłowa termoizolacja domu.
  • gaz ziemny – jest efektywny, wytwarza bardzo niskie ilości CO2 w porównaniu do pozostałych źródeł kopalnych, w trakcie spalania nie powstają popiół i sadza, gaz nie wymaga składowania. Korzystanie z gazu można dowolnie łączyć z odnawialnymi źródłami energii. Maszyny grzewcze wykorzystywane do gazu nie zajmują dużo miejsca.
  • olej opałowy – ma wysoką wartość opałową,można łączyć go nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy z powodzeniem można łączyć z odnawialnymi źródłami energii. Podczas obniżki cen warto zrobić większy jego zapas i przez to sporo zaoszczędzić. Żeby korzystać z oleju opałowego wymagane jest posiadanie sporego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego a także dobry system przeciwpożarowy oraz ochronę przed zalaniem.
  • energia słoneczna – jest darmowa oraz dostępna bez ograniczeń, nie wytwarzaCO2, można ją włączyć do dotychczasowych źródeł energii cieplnej. By korzystać z energii słonecznej trzeba mieć miejsce dopasowane dla kolektorów. Ważne żeby było ono wciąż nasłonecznione, najkorzystniej jest gdy zamontuje się je od południa.
  • energia elektryczna – doskonale sprawdza się jako uzupełnienie innych metod ogrzewania lub jako jedyne. Używanie wyłącznie energii elektrycznej jako źródła ogrzewania odbywa się wyłącznie w budynkach tymczasowegoprzebywania jak np. domki letniskowe bądź tam, gdzie montaż innych metod jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Plusami są tutajniewielkie koszty montażu i sprzętów. Urządzenia te nie wymagają też zbyt wielepowierzchni. 

Ekologiczna energia w Twoim mieszkaniu

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to złoża kopalne, które tworzyły się przez wiele milionów lat. Złoża tych źródeł wyczerpują się a co za tym idzie ich kwoty sukcesywnie rosną. Należałoby zainteresować się energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, mogącą uzupełnić albo całościowo wyprzeć paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii należą między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Żeby w pełni wykorzystać potencjał tych niekończących się źródeł energii niezbędna jest nowoczesna technologia. Zaawansowane technologie rozwiązań solarnych oraz pomp ciepła jakim jest na przykład system i serwis vaillant, pozwalają na wysoką efektywność skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na korzystanie w głównym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko wartość ekonomiczna ale iwartość ekologiczna.

Jakie rozwiązania grzewcze istnieją na rynku?

Na metodę grzewczą składają się takie elementy jak: wytwarzanie ciepła, jego dystrybucja ipłynne rozdzielenie do poszczególnychpomieszczeń. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, trzebawybrać do niego dedykowany system grzewczy. Wliczają się do nich m.in.: 

  1. piece olejowe – w nowych kotłach zastosowane jest prawo kondensacji. Oznacza to że oprócz spalanego oleju,wykorzystywane jest również ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej marnowało się.
  2. kotły gazowe – to  prawiebezobsługowe i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to urządzenia grzewcze wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp opiera się na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. piece na prąd – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie zajmują dużo miejsca, najczęściej występują w wersji stojącej i wiszącej.Nie emitują spalin ani dwutlenku węgla. Źródłem ciepła jest w nich najczęściej grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroni ona przed stycznością z wodą. Ilość grzałek w kotle ma wpływ na moc kotła.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową czy dom.Systemy te są całkowicie bezobsługowe i bezpłatne w użytkowaniu.

Obojętnie jakie rozwiązanie wybierzemy, warto troszczyć się o dobry stan sprzętów przez cykliczne serwisowanie, doskonałym wyborem będzie np. serwis vaillant. Wybierając system grzewczy do domu, należy mieć na uwadze nie tylko na kwestie cenowe ale takżezwiązane z ekologią.